Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem przedszkola, w którym zatrudnieni są na umowę o pracę nauczyciele zajęć dodatkowych.Jesteśmy placówką nieferyjną i w związku z tym mam problem z obliczeniem dla nich urlopu. Nauczyciele ci mają1.1,5 godziny i 2 godziny tygodniowo, czyli są zatrudnieni na 3/50 etatu oraz 2/25 etatu. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
W przypadku nauczycieli przedszkoli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie pracy (stanowisko MEN i Generalnego Inspektora Pracy).
Na przykładzie nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 2/25, obliczenia należy dokonać w poniższy sposób:
2/25 = 0,08 etatu
0,08 x 35 dni = 2,8, co po zaokrągleniu daje 3 dni
3 x 8 h = 24 godziny
(Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.)
Nauczycielowi przysługują więc 3 dni urlopu udzielanego w wymiarze 24 godzin.
Skoro urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika, kolejnym krokiem jest ustalenie tego właśnie dobowego wymiaru czasu pracy.
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze wynosi nie więcej niż 40 godzin tygodniowo, na które składają się zajecia dydaktyczne, opiekuńcze lub wychowawcze, inne zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły oraz samokształcenie i doskonalenie.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze, czas pracy należy przeliczyć:
0,08 etatu x 40 h = 3,2 godziny na tydzień
Dobowa norma czasu pracy zależeć będzie od tego, ile dni w tygodniu nauczyciel pracuje. Jeżeli 2 godziny zajęć realizuje w jednym dniu, to z puli 24 godzin urlopu, za każdy dzień urlopu należy odjąć 3,2 h. Jeżeli realizuje je w dwa dni, to 3,2 / 2 = 1,6 h za każdy dzień urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor Zespołu Szkół wybiera się do sanatorium na trzy tygodnie. Wcześniej kilkakrotnie był na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinien dokonać przekazania obowiązków wicedyrektorowi? Czy przekazuje obowiązki jednemu wicedyrektorowi czy obu wicedyrektorom? Proszę o podanie przykładowego wzoru pisma oraz podanie podstawy prawnej.
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony od 01.01.2018 do 30.06.2018 przebywał na urlopie bezpłatnym. 0d 01.07.2018 do 31.12.2018 pracuje w pełnym etacie. Od 19.10. do 24.10.2018 będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy będzie mu się należała „13” za 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola publicznego pracuje na pełny etat. Od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2016 roku jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługiwał jej za 2015 rok (pracowała od stycznia do sierpnia 2015 roku), oraz jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał za 2016 rok (będzie pracowała od września do grudnia 2016 roku). Przedszkole jest placówką nieferyjną. W Karcie Nauczyciela nie ma informacji na temat ww. urlopów dla nauczycieli przedszkola.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2010 powołano z dniem 1 września szkołę specjalną. Organ prowadzący powiadomił nauczycieli, że przez 2 lata będzie istniał w zatrudnianiu nauczycieli tzw. okres przejściowy, czyli wszyscy nauczyciele będą zatrudnieni na czas określony. Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 na czas określony. Nauczyciele przed podpisaniem tych umów poinformowani zostali na radzie pedagogicznej o specyficznej formie zatrudniania. Po 2 latach pracy z tym nauczycielem nie przedłużono, podpisano umowy na czas nieokreślony. Jakie sankcje prawne mogą być wystosowane w stosunku do dyrektora (organu prowadzącego)
- Ile godzin powinien mieć kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą, dający uprawnienia ubiegania się o stanowisko dyrektora szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe