Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor Zespołu Szkół wybiera się do sanatorium na trzy tygodnie. Wcześniej kilkakrotnie był na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinien dokonać przekazania obowiązków wicedyrektorowi? Czy przekazuje obowiązki jednemu wicedyrektorowi czy obu wicedyrektorom? Proszę o podanie przykładowego wzoru pisma oraz podanie podstawy prawnej.
W jednostkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku każdej nieobecności dyrektora, zastępują go automatycznie z mocy prawa wicedyrektorzy, bez obowiązku pisemnego przekazania zadań (art. 39 ust. 7 UoSO). Nie wyklucza to natomiast pozostawienia wicedyrektorom wytycznych (ustnych lub pisemnych) co do kierowania zespołem szkół pod nieobecność dyrektora, ponieważ za działania zastępców odpowiada zawsze dyrektor. W niepublicznych zespołach szkół nie obowiązują ustawowe regulacje w tym zakresie, zatem dyrektor przekazuje zadania osobie lub osobom wymienionym w statucie, a w braku wewnętrznych regulacji – wybranej przez siebie osobie lub osobom, o ile może działać samodzielnie bez porozumienia z organem prowadzącym (art. 84 ust. 2 pkt 3 UoSO). W tym zakresie wystarczające jest ogólne sformułowanie o powierzenie zastępstwa w zakresie kierowania zespołem, chyba że dyrektor zamierza szczegółowo podzielić obowiązki pomiędzy poszczególnych wicedyrektorów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik przed przejściem na urlop wychowawczy musi wykorzystać zaległy urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien zachować się pracodawca w sytuacji, gdy pracownik (nauczyciel bibliotekarz) z urazem ręki (zwichnięcie/złamanie) przychodzi do pracy po kilkudniowym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi języka angielskiego zatrudnionemu w przedszkolu na 2/25 etatu na czas określony od 01.09.2015 do 30.06.2016 r. (pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie) oraz jak wyliczyć ekwiwalent pieniężny dla tej nauczycielki, jeżeli wykorzystała 1 dzień urlopu w okresie zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie wczesnego i całożyciowego wspomagania rozwoju i edukacji oraz rewalidacji uczniów z autyzmem i/lub zespołem Aspergera powinien zostać zatrudniony z pensum 18 czy 22 godziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w sprawie zatrudnienia nauczyciela na niepełnym etacie w szkole niepublicznej. Jaka obowiązuje umowa z zatrudnianym nauczycielem? Czy jest to umowa o pracę, czy można podpisać umowę zlecenie? Jak prawnie wygląda sytuacja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe