Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych, powołanie mam do 31 sierpnia 2017r. Organ prowadzący ogłosił teraz konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych, który dostanie powierzenie na 5 lat, ale Zespołu Szkół Publicznych, a nie Szkoły Podstawowej, która będzie od września. Co się stanie 1 września 2017r.? Czy powierzenie z tego konkursu będzie skutkowało na 5 lat czy tylko na czas reformy 2 lata do 2019?
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 nie określają okresu kadencji dyrektorów po wygranym konkursie w związku z reformą oświaty. W związku z tym na podstawie art. 63 ust. 21 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 zasadą jest, że stanowisko dyrektora powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny. Jeśli wyjątkowo organ prowadzący uzna, że wdrażanie reformy oświaty wymaga powierzenia stanowiska dyrektora na krótszy okres, może z tej możliwości skorzystać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szanowni Państwo, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu objąłem stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) na okres 5 lat szkolnych od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r. W lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Czy moje powierzenie automatycznie wygasa, czy też prawnie zajmuję stanowisko dyrektora szkoły podstawowej do dnia 31 sierpnia 2014r?
- W naszej szkole jako pomoc administracyjna jest zatrudniona na 1/4 etatu Pani, która w roku ubiegłym pracowała jako nauczyciel. Czy mimo zmiany stanowiska i etatu będzie mogła być uwzględniona do listy "trzynastek"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel wspomagający dla dziecka z autyzmem? Czy musi to być pedagogika specjalna czy wystarczy terapia pedagogiczna lub oligofrenopedagogika?
- Dnia 31 sierpnia 2023 r. kończy mi się kadencja dyrektora szkoły. Za cztery miesiące będę mogła odejść na emeryturę. Nie ogłoszono konkursu, ponieważ obiecano mi (ustnie), że zostanie powierzone mi pełnienie obowiązków dyrektora na 10 miesięcy. Czy jest to zgodne z prawem? Czy będę mogła odejść zgodnie z art.20 KN, ponieważ w naszej szkole nie ma dla mnie nawet pół etatu (na dzień dzisiejszy w arkuszu zaplanowane mam 10/18)? A jeżeli zostanie mi powierzone pełnienie obowiązków tylko do końca stycznia, to jak to prawnie powinno wyglądać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, z którą była zawarta umowa o pracę na podstawie mianowania w ubiegłym roku szkolnym zwróciła się do dyrektora o zmniejszenie liczby godzin, t.j. z 18/18 na 12/18. W maju 2015 roku z powodu zmian organizacyjnych związanych z mniejszą liczbą oddziałów, dyrektor zaproponował nauczycielce pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nauczycielka nie wyraziła zgody na zaproponowane warunki, w związku tym otrzymała wypowiedzenie oraz propozycję przejścia w stan nieczynny lub 6-miesięczną odprawę. Czy w takim wypadku nauczyciel powinien otrzymać odprawę z pełnego etatu, czy wymiaru godzin, na jakie był zatrudniony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe