Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład, którego wchodzi oddział przedszkolny i szkoła podstawowa. Chciałabym zmienić przydziały nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej w taki sposób, by po skończeniu pracy w klasie 3 szkoły podstawowej przejmowały oddział przedszkolny. Czy mogę tak zrobić? Czy muszę uzyskać zgodę nauczycielek na takie zmiany?
Zgodnie z art. 14 ust. 2 Karty Nauczyciela, w przypadku zatrudnienia w zespole szkół akt mianowania i umowa o pracę powinny określać także typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel. Jeżeli nauczycielki miałyby pracować w pełnym wymiarze czasu pracy zarówno w klasach I-III, jak i w oddziale przedszkolnym, konieczny byłby zapis, że zatrudnione są w pełnym wymiarze w szkole podstawowej i oddziale przedszkolnym.
Problem jednak polaga na tym, że warunki pracy w oddziale zerowym różnią się od warunków pracy w klasach I-III. Dotyczy to innego wymiaru czasu pracy oraz organizacji pracy oddziałów (jedne są feryjne, drugie nieferyjne). Są to zatem dwa różne stanowiska pracy.
Aby zmienić nauczycielowi stanowisko pracy, każdorazowo dyrektor szkoły musiałby dokonywać zmiany stanowiska w formie wypowiedzenia zmieniającego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę lub uzyskać zgodę nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie na zmianę stanowiska pracy na podstawie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole prowadzonej przez samorząd zatrudniamy 2 palaczy-konserwatorów: jedną osobę na cały etat (8 godzin dziennie), drugą – na pół etatu (4 godziny dziennie). W niedzielę jeden z palaczy ma dyżur (na zmianę) 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godz. wieczorem (18:00-19:30) Za niedzielę pracownik dostaje cały dzień wolny (poniedziałek). Co w wypadku, gdy pracownik musi przyjść w sobotę na 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godziny wieczorem (18:00-19:30), jak rozliczyć te godziny? A co w sytuacji, gdy pracownik przychodzi w sobotę na 3 godz. (7:00-10:00)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia br. urlop wypoczynkowy nauczycieli sprawujących funkcję dyrektora szkoły wynosi 35 dni. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie w jakim czasie można udzielić ww. urlopu, czy mogą to być:
- ferie zimowe?
- ferie letnie?
- dni, które są dniami wolnymi (tzw. dni dyrektorskie)?
- dni, które są dniami "administracyjnymi" np. wicedyrektorów?
- itp.
Czy są jakieś wyłączenia konkretnych dni, okresów czasu, gdzie urlop wypoczynkowy nie może się łączyć np. z wakacjami lub innymi terminami?
Proszę o interpretację, gdyż nigdzie wprost przepisy nie wyznaczają konkretnego terminu wykorzystywania urlopu przez ww. osoby, a do planu urlopów taka informacja jest niezbędna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki będzie wymiar urlopu kiedy kończy się dyrektorowi powierzenie 31 VIII i nie będzie już dyrektorem?
- W jaki sposób powinna być zatrudniona osoba posiadająca następujące kwalifikacje:
- świadectwo dojrzałości,
- brak wyższego wykształcenia,
- dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego naucza,
- przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu
- pozostaje w zatrudnieniu w zawodzie, którego naucza.
Czy szkoła może tę osobę zatrudnić jako nauczyciela praktycznej nauki zawodu, szczególnie, że przed zmianami systemu awansu – posiadała stopień nauczyciela kontraktowego, czy jako specjalistę?Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe