Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole prowadzonej przez samorząd zatrudniamy 2 palaczy-konserwatorów: jedną osobę na cały etat (8 godzin dziennie), drugą – na pół etatu (4 godziny dziennie). W niedzielę jeden z palaczy ma dyżur (na zmianę) 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godz. wieczorem (18:00-19:30) Za niedzielę pracownik dostaje cały dzień wolny (poniedziałek). Co w wypadku, gdy pracownik musi przyjść w sobotę na 1,5 godziny rano (8:00-9:30) i 1,5 godziny wieczorem (18:00-19:30), jak rozliczyć te godziny? A co w sytuacji, gdy pracownik przychodzi w sobotę na 3 godz. (7:00-10:00)?
Stosownie do art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530) jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Na podstawie art. 42 ust. 3 ww. ustawy pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. W zakresie nieuregulowanym w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie zawierają przepisów regulujących kwestię wynagradzania pracy w niedziele, święta i dni wolne wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to należy zastosować art. 1513 Kodeksu pracy: pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Przepis art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych będzie miał zastosowanie w przypadku, w którym do końca miesiąca pracownikowi nie udzielono dnia wolnego. Nieudzielenie za tę pracę dnia wolnego będzie powodować, że dojdzie do złamania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym czasu pracy. W rezultacie praca w sobotę stanie się pracą w godzinach nadliczbowych. Za powyższą wykładnia opowiada się Państwowa Inspekcja Pracy, choć trzeba zaznaczyć, że Departament Prawny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyjął inne stanowisko ww. sprawie (pracownikowi należałoby oddać 3 godziny wolnego w inny dzień, a nie cały dzień).
Reasumując jeżeli pracownik palacz-konserwator pracował w sobotę 3 godziny (niezależnie od układu) to należy mu udzielić całego dnia wolnego. Jednocześnie należy pamiętać o zapewnieniu nieprzerwanego tygodniowego wypoczynku (35 godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor musi wypłacić pełną kwotę świadczenia socjalnego w przypadku zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin. Nauczyciel ten na terenie organu prowadzącego jest zatrudniony w kilku placówkach, w mojej szkole jest zatrudniony na dodatkowej umowie na 2 godziny. Czy można wprowadzić zapis do regulaminu, który ogranicza wypłatę w mojej szkole świadczenia socjalnego (poza świadczeniem urlopowym)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony od 1 września 2017 musi mieć zgodę dyrektora swojej placówki macierzystej (gimnazjum)? Od kogo musi być zgoda jeżeli od 1 września 2017 roku gimnazjum będzie przekształcone i połączone z szkołą podstawową, który dyrektor udziela zgody, jeżeli jest potrzebna?
- Czy pracownikowi obsługi zatrudnionemu ponownie u danego pracodawcy od 03.10.2011 (przejście na emeryturę, otrzymał odprawę emerytalną) po likwidacji stanowiska pracy przysługuje odprawa 1 miesięczna (do 2 lat zatrudnienia) czy należy tu sumować okresy zatrudnienia i wówczas ma 10 lat pracy u danego pracodawcy i wypłacić odprawę 3 miesięczną. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie ferii zimowych w technikach jest przeprowadzany egzamin praktyczny z kwalifikacji,również w odległym od szkoły ośrodku egzaminacyjnym.Nauczyciel jest członkiem bądź przewodniczącym zespołu egzaminującego. Czy należy mu zapłacić za wypracowane godziny? Czy można mu nie potrącać z wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ustaliwszy, ile godzin przepracuje na takich egzaminach? Nadmieniam,że nauczyciel ma zajęcia w ostatnich klasach technikum i nie wypracuje pensum do końca roku szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- CZy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za za dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalony przez dyrektora zgodnie z rozp.MEN z dnia 5 pażdziernika 2010r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe