Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel religii uczniów zielonoświątkowych – stażysta jest zatrudniony na czas określony od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020, następnie od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 i kolejna umowa od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022r. Wszystkie te umowy na 2/18 etatu z art.10 ust.7 KN. W roku szkolnym 2022/2023 również chcielibyśmy zatrudnić go na 2/18 etatu. Jaką umowę należy z nim podpisać – na czas określony czy nieokreślony? Jak się ma to do limit umów wynoszącego 33 miesiące? Czy po zmianach jest on nauczycielem bez stopnia awansu zawodowego?
Odpowiadając na powyższe pytania należy uwzględnić zmianę w prawie jaka nastąpi w związku z wejściem w życie z dniem 1 września 2022 r. ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy
Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730).
Nowelizacja ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762) likwiduje stopień awansu zawodowego nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, wprowadzając jedocześnie nowy etap rozwoju zawodowego – przygotowanie do zawodu nauczyciela (w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy lub w wymiarze skróconym do 2 lat i 9, w trakcie którego nauczyciel otrzyma wsparcie mentora). Nowelizacja utrzymuje preferowany przez ustawodawcę model zatrudniania nauczycieli posiadających stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – zatrudnienie na czas nieokreślony w ramach umowy o pracę albo na podstawie mianowania. Stosownie do nowego brzmienia art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela stosunek pracy z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, która nie posiada stopnia awansu zawodowego i posiada wymagane kwalifikacje nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne. Warto zwrócić uwagę, że dodano nowy przepis do art. 10 – ust. 3a. Zgodnie ze wskazanym przepisem stosunek pracy z nauczycielem, który:
1) nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz
2) posiada wymagane kwalifikacje, oraz
3) posiada co najmniej 2 lata pracy w szkole, oraz
4) posiada co najmniej dobrą ocenę pracy – nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Z opisu pytania wynika, że nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 2/18 godzin, co oznaczało, że nie mógł rozpocząć awansu zawodowego. Przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. nie zawierają żadnych przepisów przejściowych co do takich nauczycieli, należy zatem zastosować do nich z dniem 1 września 2022 r. nowe prawo. Jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 10 ust. 3a Karty Nauczyciela, to powinien być zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony (posiada wymagany staż). Jeżeli nauczyciel nie będzie miał oceny pracy to na podstawie nowododawanego art. 10 ust. 3b Karty Nauczyciela powinien być zatrudniony na podstawie umowy na czas określony. Zgodnie ze wskazanym przepisem nauczyciel, który:
1) spełnia wymagania, o których mowa w ust. 3a pkt 1–3, lecz nie spełnia wymogu, o którym
mowa w ust. 3a pkt 4, albo
2) w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego
– może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny. Umowa taka może być zawarta więcej niż jeden raz.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel posiadający tytuł zawodowy licencjata uzyskany na kierunku filologia polska w specjalności nauczycielskiej z oligofrenopedagogiką i tytuł magistra filologi polskiej posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej? Jakie kwalifikacje są odpowiednie do tego typu pracy?
- Zatrudniliśmy pracownika od 01.09.2016 przedstawił nam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, które zostało wydane 18.04.2016 r. Jest w nim zapis że Niepełnosprawność datuje się od 01.03.2013. Od kiedy należy się pracownikowi dodatkowy urlop z tego tytułu - 10 dni? Jest to jego pierwsza praca.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły (pomoc kuchenna) jest zatrudniona od sierpnia 2005 r. na czas nieokreślony. Od stycznia 2015 do grudnia 2015 przebywa na urlopie bezpłatnym. W roku 2015 przypada jej nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Czy nagrodę powinnam wypłacić w sierpniu 2015 czy sierpień 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST należą się świadczenia urlopowe tak jak nauczycielom ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba po pedagogice resocjalizacyjnej może być nauczycielem wspomagającym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe