Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem (mianowanym) przedszkola. Obecnie przebywam na urlopie dla poratowani zdrowi do dnia 30 października 2017 roku. Z dniem 01 września prezydent miasta po dwukrotnym nierozstrzygnięciu konkursu chce powołać mnie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej. Wiem, że muszę skrócić urlop i z tym problemów nie będzie. Wiem, że muszę do ustępującego dyr szkoły złożyć wniosek o przeniesienie do szkoły z dniem 01.09. Ale tu zaczynają się schody... 1. Moja obecna dyrektor przedszkola (która przegrała ostatni konkurs na dyr i ustępuje z dniem 31.08) nie chce mi wystawić oceny pracy. Wiem, że dyr ma 3 miesiące na dokonanie takiej oceny ale ona ma kadencje tylko do 31.08 więc czy to nie obliguje jej do wystawienia oceny w krótszym czasie? Przez wszystkie lata pracy (14 lat) nie miałam oceny pracy. Ostatni awans miałam 31.10.2012 roku i wtedy dokonana została ocena dorobku zawodowego.; 2. W najbliższy poniedziałek mam wizytę u lekarza, który kierował mnie na urlop zdrowotny celem jego skrócenia. Czy lekarz wystawia zaświadczenie, na którym ma być data do kiedy skracamy urlop?; 3. Czy urlop może być skrócony do dnia 31.08 i 01.09 przechodzę do szkolu, czy "bezpieczniej dla mnie" będzie, jeśli urlop skrócę do 30.08 i jeszcze jeden dzień będę w przedszkolu?; 4.Moja dotychczasowa dyr nie chce wystawić mi także skierowania na badania kontrolne... czy działa zgodnie w prawem?; 5. czy będąc na urlopie do 31.08 a przechodząc do szkoły z dniem 01.09 skierowanie wystawia mi dotychczasowa dyr czy dyrektor ze szkoły?
Przeniesienia do szkoły podstawowej dokonuje dyrektor szkoły podstawowej na wniosek lub za zgodą nauczyciela przedszkola, po uzyskaniu zgody dyrektora przedszkola i po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego (art. 18 ust. 1 i 4 KN). Dyrektor przedszkola ma termin nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku na dokonanie oceny pracy; jednocześnie nie podlega on żadnemu ustawowemu skróceniu w związku z zamiarem przeniesienia się nauczyciela do innej placówki oświatowej (art. 6a ust. 2 KN), co oznacza, że dyrektor przedszkola nie musi jej ustalić wcześniej. Ocena dorobku zawodowego, która została wydana ponad rok temu przy jednoczesnym braku legitymowania się oceną pracy wydaną w ciągu ostatnich 5 lat, uniemożliwia objęcie stanowiska dyrektora publicznej szkoły (§ 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek, Dz.U. z 2009 r. Nr 184, poz. 1436).
Przepisy KN nie regulują zagadnienia skrócenia urlopu zdrowotnego co oznacza możliwość z jego rezygnacji w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola jako pracodawcy na wniosek nauczyciela, który może ale nie musi zostać poparty zaświadczeniem lekarza NFZ. Dopiero stawienie się nauczyciela do pracy w związku z uzgodnionym z pracodawcą przerwaniem urlopu przed planowanym terminem zobowiązuje pracodawcę (jest nim przedszkole) do skierowania na badania kontrolne z art. 73 ust. 6 KN. Ponieważ planowany termin zakończenia urlopu zdrowotnego przypada na dzień 30 października 2017 r., skierowanie na badanie powinno zostać doręczone nauczycielowi w połowie tamtego miesiąca, zaś zgodne z prawem jest niedoręczenie go wcześniej, gdy dyrektor dotychczas nie zgodził się na skrócenie urlopu zdrowotnego. Gdyby nawet doszło do przeniesienia do szkoły podstawowej w trybie art. 18 KN, pracodawcą nauczyciela pozostanie przedszkole i w sprawach kadrowych (ocena pracy, przerwanie urlopu, skierowanie na badania, które miałyby zostać wykonane przed przeniesieniem) nadal decydowałby dyrektor przedszkola.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z likwidacją i wykreśleniem z ewidencji Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, a tym samym utworzeniem w to miejsce nowej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 prowadzonej przez nowy organ,zwracamy się z prośbą o udzielenie nam wskazówek jakie działania należy podjąć, aby dokumenty NPPP nr1 zostały przekazane NPPP nr 2. Zgodnie z art. 84 pkt 4 ustawy dokumentację należy przekazać organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny ( w tym wypadku proszę o przesłanie procedur przekazania).
Nasi dotychczasowych klienci, niejednokrotnie powracają do nas na diagnozy, konsultacje, terapie lub po dodatkowe odpisy opinii, czy też proszą o wgląd do badań. Przekazanie tych dokumentów organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny byłoby w tym momencie bardzo dużym utrudnieniem dla osób korzystających z naszych usług (byli by przekierowywani do Kuratorium), a także specjalistów obecnie przeprowadzających badania i konsultacje z uwagi na niemożność wglądu do dotychczasowej dokumentacji. Podkreślam, że zmienił się tylko organ prowadzący oraz nazwa poradni. Zmiana nastąpiła na zasadzie „przejęcia” poradni poprzez wykreślenie z ewidencji starej i wpisanie nowej placówki, natomiast zatrudniona kadra, wyposażenie oraz siedziba pozostały bez zmian. Sensowne wydaje się być w tym przypadku przekazanie dokumentacji pomiędzy dwoma organami co z pewnością ułatwiło by pracę specjalistów oraz funkcjonowanie poradni, a także było by z korzyścią dla dzieci i młodzieży korzystającej nadal z naszych usług, których dobro jest naszym dobrem najwyższym. W związku z tym proszę o udzielenie informacji jakie działania należy podjąć, w przypadku: - przekazania całej dokumentacji nie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, ale aby przekazanie nastąpiło pomiędzy dwoma organami prowadzącymi poradnię (byłym i obecnym), oraz - kiedy rozpoczęto badania w kierunku Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a kontynuacja nastąpi w NPPP nr2 ( badanie psychologiczne i pedagogiczne wykonane na testach dla dzieci powtórzone w ciągu miesiąca będzie nierzetelne i nie odzwierciedlające faktycznego stanu zdolności i kompetencji dziecka).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno być sformułowane pismo dyrektora o przyznanie świadczenia na start?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Czy nauczyciel lub inny pracownik szkoły może przewozić uczniów samochodem osobowym, np. na konkurs przedmiotowy? Czy na przewóz uczniów potrzebny jest jakiś kurs, czy badania?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry jestem dyrektorem Prywatnego Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie i jednocześnie organem prowadzącym szkołę. W związku z planowanymi zmianami w oświacie od 1 września 2017 roku planuję otworzyć Prywatne Liceum Ogólnokształcące. W dniu 29.09.2016r. złożyłam wniosek z planowaną liczbą uczniów o udzielenie dotacji na 2017 rok (począwszy od września 2017r.) W październiku br. otrzymałam pozytywną opinię Kuratora Oświaty, którą wraz z pozostałymi wymaganymi dokumentami złożyłam wraz z wnioskiem o zgłoszenie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Starostwo. Zostałam poinformowana, że dotacja mi się nie należy mimo złożenia w terminie do 30 września 2016r. planowanej liczby uczniów, ponieważ nie złożyłam wniosku zgłoszenia do ewidencji do 30 września br. Czy w związku z tym dotacja dla nowej placówki niepublicznej o uprawieniach publicznej należy się od września 2017r. (zgłoszenie do ewidencji zostało złożone 03.11.2016r.)? Dziękuję bardzo i liczę na odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaką dokumentację powinien mieć nauczyciel wspomagający w klasie 5 na lekcjach: j. polskiego, matematyki j. angielskiego itp.Czy wystarczy opierać sie na IPECIE dla danego ucznia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe