Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Czy nauczyciel lub inny pracownik szkoły może przewozić uczniów samochodem osobowym, np. na konkurs przedmiotowy? Czy na przewóz uczniów potrzebny jest jakiś kurs, czy badania?
Nauczyciel ma przydzielone konkretne zadania do konkretnego stanowiska pracy zgodne z kwalifikacjami. Nie jest przewidziane przepisami prawa dowożenie uczniów przez nauczyciela. Najbezpieczniejsze jest korzystanie ze środków komunikacji przystosowanych do przewozów osób. Zawsze jednak niezbędna jest pisemna zgoda rodziców na dojazd (i udział) ucznia na konkurs poza miejsce stałęj nauki, czyli poza siedzibę szkoły. Nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniem powinien otrzymać delegację na wyjazd służbowy. Za bezpieczeństwo dowożonych odpowiada zawsze przewoźnik (oraz nauczyciel - w ramach swoich obowiązków jako opiekun ucznia).
Art. 6 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 6. Nauczyciel obowiązany jest:
1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
2) wspierać każdego ucznia w jego rozwoju;
3) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego;
4) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
5) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy gmina prawidłowo nalicza dotacje dla przedszkola niepublicznego, działając w następujący sposób: gmina wylicza kwotę bazową jako wydatki bieżące ponoszone na przedszkola publiczne pomniejszone o przychody od rodziców. Otrzymaną różnicę mnoży przez 75%. Uchwała Rady Gminy określa podstawę naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych jako 75% kwoty wydatków bieżących ponoszonych na przedszkola publiczne, nic nie mówi natomiast o pomniejszaniu wydatków bieżących o przychody od rodziców.
Proszę również o poradę, co powinien zrobić organ prowadzący przedszkole niepubliczne, jeśli działanie gminy jest nieprawidłowe - jak uzyskać wyrównanie dotacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który otrzymał zwolnienie lekarskie od psychiatry wymaga dodatkowego skierowania go na badania przydatności do pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń ukończył pierwsza klasę Branżowej Szkoły Zawodowej gdzie praktyczna nauka zawodu odbywał się na szkolnych warsztatach nie posiadał statusu pracownika młodocianego. Po zmianie miejsca zamieszkania chce kontynuować naukę w Branżowej Szkole Zawodowej gdzie uczniowie muszą mieć praktykę u prywatnego pracodawcy co skutkuję tym że posiadają status pracownika młodocianego. Czy można przyjąć takie ucznia do klasy drugiej? Czy pracodawca dostanie refundacje poniesionych kosztów oraz refundacje po zdaniu egzaminu czeladniczego jeżeli uczeń był tylko 2 lata pracownikiem młodocianym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy ze względu na bardzo zły stan zdrowia i niemożność wychodzenia z domu emerytka może upoważnić na stałe swojego syna do składania wniosków o świadczenia z funduszu socjalnego w jej imieniu z jego podpisem oraz do odbierania przyznanych świadczeń (zapomogi itp.)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co należy rozumieć przez "Program szkoły"? Jaka podstawa prawna reguluje obowiązek posiadania przez szkołę tego dokumentu? Czy program jest Koncepcją pracy, czy tez programem rozwoju szkoły na kolejny rok? spotkałam się z różną interpretacją pojęcia program szkoły. Proszę o wyjaśnienie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe
Styczeń :