Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole ponadgimnazjalnej zatrudniam nauczyciela matematyki z wykształceniem magisterskim. Nauczyciel ten ma również ukończone studia licencjackie z fizyki. W tym roku szkolnym w arkuszu jest 16 godzin matematyki i dwie godziny fizyki. Czy nauczyciel ten ma uprawnienia do nauczania fizyki w szkole średniej? Czy powinienem te dwie godziny fizyki w arkuszu ująć na wakacie, czy mogę je przydzielić nauczycielowi?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), w szkole średniej (liceach i technikach) mogą uczyć osoby, które ukończyły studia magisterskie na danym kierunku, studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu albo studia magisterskie na innym kierunku i dodatkowo studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu.
Studia licencjackie nie dają kwalifikacji do nauczania przedmiotu w szkole średniej. W projekcie organizacyjnym można wykazać vacat i zwrócić się do Kuratorium o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela z takimi kwalifikacjami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcę zatrudnić nauczyciela bibliotekarza w czasie trwania roku szkolnego. Nauczycielka posiada kwalifikacje, nigdy nie pracowała w szkole. W świetle Karty Nauczyciela jest nauczycielem początkującym. Jaka jest podstawa prawna do zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy mogę ją zatrudnić na czas określony na rok do 23 czerwca 2023 r., (art.10 ust.7) czy jednak na dwa lata ale nie szkolne do 31 sierpnia 2024 r. (art.10 ust. 2)? Jak to się ma do jej awansu zawodowego, ponieważ 31 sierpnia 2024 r. nie będzie miała przepracowanych dwóch lat szkolnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego.
Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem. Zgodnie ze zniżką dyrektorską powinnam pracować 1 godz. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Chciałabym w przedszkolu prac 3 godz. ponieważ mamy małą kadrę i dużo godzin nadliczbowych (każda nauczycielka prawie po 1,5 etatu). Zwracając się do Burmistrza z tą prośbą muszę uwzględnić ramowy program nauczania. Czy macie Państwo jakiś pomysł na argument, aby te godziny zostały mi przydzielone.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość zwolnienia lub ograniczenia etatu nauczycielowi mianowanemu, dla którego brakuje godzin, ponieważ przestał być dyrektorem, a nowy dyrektor jest nauczycielem tego samego przedmiotu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W wygaszanym gimnazjum nauczyciel przyjął propozycję ograniczenia godzin do 14/18 czy dalej obowiązuje go umowa przez mianowanie czy w porozumieniu zmieniającym należy zaznaczyć że umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe