Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkoła podstawową z oddziałami przedszkolnymi, podczas ferii zimowych nigdy dotąd przedszkole nie było czynne. W tym roku rodzice chcą, aby było normalnie czynne od 7.00 do 16.00. W oddziałach przedszkolnych uczy 3 nauczycieli, którzy mają pełne etaty w przedszkolu i jeszcze kilka godzin w szkole. Czy Ci nauczyciele jako n-le przedszkola mają 35 dni urlopu jak inni n-le w przedszkolach mimo iż szkoła jest feryjna? Czy powinnam prowadzić dla nich plan urlopów? Jeśli mieli by pracować podczas ferii to po ile godzin dziennie każdy, czy tak jak mają w planie?
Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 17.03.2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Natomiast na podstawie § 18 Rozporządzenia, przepisy § 12 stosuje się do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, z tym że zadania i kompetencje dyrektora przedszkola wykonuje dyrektor szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny.
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje przepis art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej, oraz szkoły nieferyjnej, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dodatkowe uprawnienia należą się nauczycielowi przedszkola, który posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 24.02.2017 roku pracownik, a dokładnie palacz c.o. w szkole podstawowej dostarczył zaświadczenie z KRUS o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Po doliczeniu w/w stażu stwierdza się, iż pracownik na ten dzień ma 23 lata ,9 m-cy i 9 dni stażu. Czy przysługuje mu jubileuszówka po 20 latach pracy, jeżeli dokument dostarczył po czasie?
- 1) Nauczycielka otrzymała sanatorium w terminie 11.02.2014. - 04.03.2014. W tym czasie są ferie zimowe (17.02. - 02.03.2014.). Jednak 4 dni przed feriami i 2 dni po feriach nauczycielka ma przebywać w sanatorium. Na skierowaniu do sanatorium jest napisane, że nie może w tym czasie być na L-4. Jak więc dyrektor szkoły ma potraktować nieobecność przez 4 dni przed początkiem ferii i 2 dni po zakończeniu ferii? Nauczycielka nie chce wziąć urlopu bezpłatnego, liczy na zastępstwa koleżeńskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien zachować się pracodawca, jeśli ma podejrzenie, iż pracownik pojawił się w pracy po spożyciu alkoholu, gdy pracownik kategorycznie temu zaprzecza, twierdząc, że jest zupełnie trzeźwy? Czy w takiej sytuacji istnieje podstawa, aby pracownika nie dopuścić w tym dniu do pracy? Czy - aby rozwiać ewentualne wątpliwości każdej ze stron - pracodawca ma prawo samodzielnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym przez pracownika powietrzu przy pomocy podręcznego alkomatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu kwalifikacji: Chcemy zatrudnić osobę jako wychowawcę w internacie dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej, kandydatka przedstawiła dwa dyplomy: tytuł zawodowy licencjata - ukończony kierunek pedagogika w specjalności psychopedagogika z detektywistyką oraz tytuł zawodowy magister - ukończony kierunek pedagogika w specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza: pedagogika małego dziecka. Czy mogę uznać, że kandydatka ma wystarczające kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku wychowawca w internacie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe