Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy zakładem poprawczym i schroniskiem dla nieletnich. W organizacji pracy szkoły nie możemy zapewnić nawet pół etatu nauczycielowi pracującemu na warsztatach szkolnych. Nauczyciel ma skończone 60 lat. W naszej placówce pracuje 11 lat. Pracował również w innych placówkach oświatowych. Ogólnie ponad 30 lat. Czy nauczyciel ten może przejść na zasiłek kompensacyjny czy emeryturę pomostową z naszej placówki?
Sytuacja nauczyciela wymaga szczegółowej analizy, ponieważ niewystarczająca jest sama informacja o stażu ogólnym i okresie zatrudnienia u ostatniego pracodawcy. W związku z tym jedynie ogólnie można wskazać warunki nabywania świadczeń z ZUS.
Nauczycielowi najprawdopodobniej nie przysługuje świadczenie kompensacyjne. Na podstawie art. 4 ust. 1 i ust. 3 pkt 5 oraz art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 128 ze zm.) świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełniają łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek, który w przypadku mężczyzn w latach 2021–2022 wynosi co najmniej 59 lat; 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w następujących jednostkach w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (nie zalicza się do nich zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich): publicznych i niepublicznych przedszkolach, publicznych i niepublicznych szkołach, z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej i niepublicznych szkół artystycznych nieposiadających uprawnień publicznej szkoły artystycznej, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach, takich jak młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania; 3) rozwiązali stosunek pracy. Należy więc przede wszystkim ustalić, czy nauczyciel spełnia wymogi zatrudnienia w odpowiednim wymiarze w ww. jednostkach oświatowych, a więc zanim podjął pracę u obecnego pracodawcy, ponieważ zatrudnienie z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich można wliczyć tylko do ogólnego 30-letniego stażu.
Jeśli chodzi o warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej, zgodnie z art. 4 w zw. z załącznikiem nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924 ze zm.), prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: 1) urodził się po 31.12.1948 r.; 2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat; 3) osiągnął co najmniej 55 lat – kobieta, 60 lat – mężczyzna; 4) ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat – kobieta, 25 lat – mężczyzna; 5) przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; 6) po 31.12.2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; 7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy. Po 1 stycznia 2009 r. pracą w szczególnym charakterze jest wykonywanie w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy i innego pracownika pedagogicznego w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych; przed tym dniem była to praca na stanowisku pedagogicznym także w innych jednostkach oświatowych w wymiarze minimum ½ etatu pedagogicznego (art. 86 w zw. z art. 91b ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Również w tym przypadku należy zweryfikować posiadanie stażu pracy w odpowiednim wymiarze i jednostkach oświatowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Uczeń nauczany indywidualnie od kilku lat w naszej szkole został przeniesiony przez rodziców do innej placówki w ciągu roku szkolnego (wskazanie medyczne). Kilku nauczycielom zmieni się wymiar zatrudnienia z 18/18 na 17/18. Czy mogę przydzielić im godziny w świetlicy (dwoje podpisało stosowną zgodę w kwietniu 2015r), czy uzupełniać w każdym tygodniu tą jedną godzinę zastępstwem doraźnym, czy jest jakieś inne rozwiązanie. Proszę o wskazanie możliwości w tej sytuacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Moje pytanie dotyczy możliwości przedłużenia aneksem z datą sierpniową umowy z nauczycielem zatrudnionym do 31 sierpnia 2011, który obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim.Nauczycielka chce przerwać po 14 tygodniach urlopu , tj.9.09.2011 .
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić asystenta, pomoc lub nauczyciela wspomagającego do oddziału przedszkolnego przy szkole (dzieci cztero i pięcioletnie), jeśli w grupie będzie dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność ruchowa, w tym afazje). Dziecko ma niedowład kończyn dolnych i nie porusza się samodzielnie?
- Witam
W szkole nastąpiła częściowa likwidacja. Zwolniono nauczycielkę, która nabyła prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, czyli spełniła wymóg 30 lat pracy do 31 grudnia 2008r. Nauczycielka ma 52 lata chce pracować dalej twierdząc, że ma ochronę przedemerytalną. Odwołała się do sądu. Czy rzeczywiście nauczycielka, mając nabyte prawo może korzystać z ochrony przedemerytalnej i nie można jej zwolnić? Proszę o szybką odpowiedź
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe