Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń nauczany indywidualnie od kilku lat w naszej szkole został przeniesiony przez rodziców do innej placówki w ciągu roku szkolnego (wskazanie medyczne). Kilku nauczycielom zmieni się wymiar zatrudnienia z 18/18 na 17/18. Czy mogę przydzielić im godziny w świetlicy (dwoje podpisało stosowną zgodę w kwietniu 2015r), czy uzupełniać w każdym tygodniu tą jedną godzinę zastępstwem doraźnym, czy jest jakieś inne rozwiązanie. Proszę o wskazanie możliwości w tej sytuacji.
Przydzielenie nauczycielom w miejsce nauczania indywidualnego godzin świetlicy jest możliwe za zgodą tych nauczycieli (jest to inne stanowisko pracy). Należy przy tym pamiętać, że pensum w świetlicy jest inne niż pensum nauczyciela przedmiotowego. Trzeba będzie więc uśrednić etat zgodnie z regulaminem organu prowadzącego.
Poprawnym rozwiązaniem będzie tez np. wspomniane w pytaniu przydzielanie zastępstw doraźnych lub innych zadań opiekuńczych, zgodnie z potrzebami szkoły (pozostawanie do dyspozycji dyrektora).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik ma zajęcie komornicze (nie alimentacyjne). Czy można mu wypłacić 13 pensję? Jeżeli tak, to czy z niej też dokonać potrąceń jak z wynagrodzenia za pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam dylemat związany z wypłatą nagrody jubileuszowej dla pracownika odchodzącego na świadczenie kompensacyjne. Do nabycia prawa do tej nagrody będzie brakowało pracownikowi osiem miesięcy. Czy w tej sytuacji należy ją wypłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile razy nauczyciel może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy? Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o prace na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.). Drugie pytanie czy jeżeli od 01.09.2012 r. pojawiła się możliwość zatrudnienia nauczycielki na pełny etat (zastępstwo za nieobecną nauczycielkę) to powinno to porozumienie obowiązywać do końca zajęć dydaktycznych (czyli do 27 czerwca 2013 r.) czy do końca roku szkolnego (czyli do 31 sierpnia 2013 r.) ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w umowie o pracę powinna być umieszczona wzmianka o premii uznaniowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wszystko ok, ale to dotyczy n-la oddziału przedszkolnego, który zastępował n-la na urlopie macierzyńskim /zakończenie urlopu przypadało na 19 czerwca, potem 5 dni chorobowego co dało datę końcową - 24 VI - zakończenia zajęć/ . A więc, umowa z zastępującym nauczycielem wygasała dokładnie 24 czerwca. Po jej zakończeniu wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Stąd też nadal mam wątpliwości, czy w takiej sytuacji - umowy na czas zastępstwa a nie zatrudnienia na rok szkolny - nie popełniłam błędu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe