Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel dyplomowany został przeniesiony do pracy w organie prowadzącym, wykonuje pracę biurową, traci po 5 latach uprawnienia? Czy może wrócić do szkoły jako nauczyciel przedmiotu, po np. 8 latach pracy w urzędzie miejskim?
Nauczyciel nie traci uprawnień do wykonywania zawodu w związku z przerwą w zatrudnieniu w szkole. Żadne przepisy oświatowe nie ograniczają czasowo takiej przerwy.
Zarówno uprawnienia pedagogiczne jak i stopień awansu zawodowego pozostają aktualne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wykładnię w następującej sprawie. Nauczycielka skorzystała z przysługującego jej dnia opieki nad dzieckiem. W tym dniu pojechała, do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, lekarza prowadzącego jej dziecko z wynikami badań. Obecność dziecka na tej wizycie nie była obowiązkowa więc dziecko było w tym dniu na zajęciach. Dowiedziawszy się o tym dyrektor szkoły anulował wcześniej wydaną zgodę na dzień wolny, zagroził karą porządkową a nauczycielka miała na ten dzień przynieść wyłącznie zwolnienie lekarskie. Czy takie postępowanie dyrektora wobec pracownika jest zasadne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 65 ust. 1 Prawa oświatowego Dyrektor występuje z pismem o opinię do Organu prowadzącego, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.
Dyrektor Szkoły planuje powierzyć ww. stanowisko nauczycielowi, który aktualnie zatrudniony jest w innej szkole (w tej chwili już trwa procedura przeniesienia n-la zgodnie z art. 18 kn), ale jednocześnie w naszej szkole dopełnia etat i jest zatrudniony na część etatu na podstawie umowy na czas określony do 31 sierpnia 2020 r.
Czy Dyrektor może już wystosować pismo z prośbą o opinię do Organu prowadzącego, Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej, czy dopiero po dokonaniu przeniesienia nauczyciela, czyli 1 września 2020 r.? Czy należy dołączyć do pisma kopie dokumentów potwierdzające spełnianie przez kandydata wymagań kwalifikacyjnych łącznie z oświadczeniami określonymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. ze zm?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik podejmujący w szkole pracę w dniu 1 września 2019 r. nie ujawnił informacji o posiadanej rencie i został zgłoszony do ZUS-u z kodem pracownika bez prawa do renty/emerytury. Następnie w lutym 2020 r. poprosił o zaświadczenie o wysokości otrzymanego wynagrodzenia w 2019 r., ponieważ jest zobowiązany przedłożyć takie zaświadczenie w ZUS-ie jako rencista.
Na zwróconą uwagę o rozbieżności stwierdził, że nie ma obowiązku ujawniać w zakładzie pracy swojego statusu rencisty.
Czy pracownik postąpił zgodnie z przepisami prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pytanie jak traktujemy oświadczenia o dochodach pracownika do ZFŚS, który płaci alimenty na dziecko. Dziecko mieszka pod innym adresem, a pracownik wysyła alimenty. Jest to dziecko powyżej 18 roku życia.Pracownik we wniosku swoje dochody dzieli także przez to dziecko,choć nie są we wspólnym gospodarstwie. Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy takie liczenie dochodu przypadającego na członka rodziny jest prawidłowe. w regulaminie ZFŚS nie ma o tym mowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe