Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli pracownik od 1 września jest na urlopie rodzicielskim, to z jaką datą podpisuję z tym pracownikiem angaż?
Nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby dyrektor szkoły zawarł z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim umowę o pracę. Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa pracy, strony mogą swobodnie kształtować swoje prawa i obowiązki, byleby nie były one sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Nawiązanie nowego stosunku pracy lub jego przedłużenie nie wymaga obecności pracownika na stanowisku pracy. Podpisanie jakiejkolwiek umowy, również umowy o pracę, jest niczym innym jak wyrażeniem przez obie strony woli w kwestii podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia.
Wobec powyższego umowę o prace, która ma obowiązywać przykładowo od 1 września, można podpisać przed tym dniem, zaznaczając, że terminem rozpoczęcia świadczenia pracy będzie 1 września, lub nawet w tym dniu.
Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z art. 29 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) elementem koniecznym każdej umowy o pracę jest określenie terminu rozpoczęcia jej wykonywania.
Z kolei art. 26 Kodeksu pracy stanowi, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeśli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.
Artykuł 29 par. 2 Kodeksu pracy mówi o tym, że umowę o pracę zawiera się na piśmie. Natomiast, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy może oznaczać jej zawarcie na czas nieokreślony, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z zawarciem dorozumianej umowy o pracę.
Jeżeli pracodawca wyraża chęć zawarcia umowy z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim, powinien zaprosić ją do siebie w celu zawarcia umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły, napisałam wniosek do projektu Erazmus +, wniosek uzyskał akceptację i jestem jego koordynatorem. Kto podpisuje ze mną umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy prawo zabrania dyrektorowi wręczenia wypowiedzenia nauczycielowi zatrudnionemu z mianowania np. w marcu lub w kwietniu, czyli przed zaopiniowaniem i zatwierdzeniem arkusza, jeśli pewnym jest, że nie ma dla niego żadnych godzin w nowym roku szkolnym i jeśli równocześnie istnieje realne przypuszczenie, ze nauczyciel może w maju skorzystać z dłuższego zwolnienia lekarskiego w celu uniknięcia obowiązku odebrania wypowiedzenia z pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mam zatrudnione dwie panie w takim wymiarze: pierwsza osoba 1/2 etatu Intendent + 1/2 etatu sekretarz druga osoba 1/2 etatu pomoc kuchenna + 1/2 etatu intendent. Czy mogę zmienić warunki umowy? Chciałabym mieć 1 etat intendenta i 1 etat pomocy kuchennej. Jeśli mogę, to jak wygląda procedura zmiany warunków zatrudnienia i kiedy to mogę zrobić? Proszę nie publikować pytania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkolonej stołówce pracują 4 kucharki, przygotowują śniadania, obiady i kolacje. Mamy internat na terenie szkoły. Niestety, ostatnio 2 kucharki zachorowały i poszły na miesięczne zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji mogę zatrudnić pracownika na umowę zlecenie, ponieważ pozostałe pracownice nie są w stanie przygotować same wszystkich posiłków dziennie? Czy można w takiej sytuacji wypłacić nadgodziny paniom kucharkom? Co robić w takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczyło nauczyciela w szkole stowarzyszeniowej, tam o powierzeniu stanowiska dyrektora decyduje stowarzyszenie. Czy podane w odpowiedzi kryteria kryteria odnoszą się również do szkoły prowadzonej przez inny organ niż np.gmina?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe