Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli Rada Gminy podjęła uchwałę dot. plan sieci publicznych szkół podstawowych w Gminie. W tej uchwale napisała Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Moje pytanie czy zmieniam pieczątki i to jest nowa nazwa szkoły? Ta zmiana nazwy na co ma wpływ- proszę o odpowiedź.? Do tej pory: Publiczna Szkoła Podstawowa w której była zerówka. Czy pisząc nowy statut szkoły podstawowej zawieram w tym statucie odziały przedszkolne, a pieczątkę szkoły nie zmieniam i posługuję się nazwą: Publiczna Szkoła Podstawowa?
Samo funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych w publicznej szkole podstawowej musi zostać uwzględnione w treści statutu szkoły podstawowej, zgodnie z wymogami art. 102 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59. Natomiast publiczna szkoła podstawowa, w której funkcjonują oddziały przedszkolne w nazwie może, ale nie ma obowiązku, zawierania określenia „z oddziałami przedszkolnymi” (§ 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r, poz. 649). Publiczna niesamorządowa szkoła podstawowa nie musi więc zmieniać nazwy, co wymagałoby w szczególności także dokonania zmiany jej aktu założycielskiego, statutu (odnośnie nazwy szkoły) i pieczątek; może posługiwać się swoją dotychczasową nazwą Publiczna Szkoła Podstawowa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ostatnia faktura z wykupu leasingu samochodu (900 zł) została wystawiona na działalność gospodarczą (zwolnioną z podatku VAT). Faktura ta nie została jednak wliczona w koszty w działalności (inne koszty eksploatacyjne też nie były wliczane), a samochód od momentu wykupu nie widnieje w ewidencji środków trwałych. Czy zatem po upływie pół roku od momentu wspomnianego wykupu mogę sprzedać samochód osobie prywatnej bez konieczności wystawiania rachunku i odprowadzania podatku dochodowego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym i równocześnie dyrektorem przedszkola niepublicznego oraz prowadzę zajęcia z języka angielskiego w jednej grupie. Pobieram wynagrodzenie z dotacji oświatowej. Przedszkole jest 3-oddziałowe. We wrześniu 2021 chciałabym utworzyć stanowisko dyrektora do spraw pedagogicznych i przekazywać mu wynagrodzenie z dotacji, a ja pełniłabym dalej funkcję dyrektora (tylko administracyjnego) i prowadziła zajęcia z języka angielskiego w jednej grupie – i również chciałabym swoje wynagrodzenie regulować dotacją. Czy utworzenie stanowiska dyrektora do spraw pedagogicznych i wynagradzanie go z dotacji jest możliwe? Czy w tej sytuacji ja jako organ prowadzący i dalej dyrektor, tyle że do spraw administracyjnych, mogłabym dalej pobierać swoje wynagrodzenie z dotacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor szkoły mam problem z nauczycielem, który wybitnie nie radzi sobie w klasie z uczniami. Jest to nauczyciel dyplomowany, anglista. Od rozpoczęcia roku szkolnego odbyłem trzykrotnie rozmowy, ale nie widać poprawy. Dzieci ignorują obecność nauczyciela, przeszkadzają, chodzą po pracowni, a ostatnio doszło nawet do okopania jednej z uczennic. Jedynym wyjściem byłoby wypowiedzenie umowy o pracę. Nigdy nie musiałem nikogo zwalniać. Nadmieniam, że rodzice zaczynają żądać zmiany nauczyciela. Proszę o procedury związane z wygaszeniem umowy tegoż nauczyciela.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy przepisy prawne przewidują możliwość członkostwa emerytowanego nauczyciela w komisji socjalnej ZFŚS w szkole. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien wyglądać taki program profilaktyczno-wychowawczy dla przedszkola , aby był zgodny z nową podstawą programową?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe