Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto ustala zniżkę pensum dla wicedyrektora i wysokość dodatku funkcyjnego?
Na podstawie art. 42 ust. 6 w zw. z ust. 7 pkt 2 i art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, wicedyrektorowi szkoły obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się go od obowiązku realizacji zajęć z uczniami, a kompetencje do podjęcia stosownej uchwały w tym przedmiocie ma organ prowadzący, za który działa odpowiednio rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa. Również wysokość dodatku funkcyjnego wicedyrektora określa organ prowadzący w regulaminie wynagradzania nauczycieli, ustalonym w uchwale podjętej odpowiednio przez radę gminy, radę powiatu, sejmik województwa - art. 30 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 pkt 1 w zw. z art. 91d pkt 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę w dn. 31.12.2011r. należy się ekwiwalent za urlop jeśli wykorzystał ferie i wakacje w roku 2011r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie związane z rodzajem umów dla nauczycieli od 1 września br.
Czy nauczyciela j. angielskiego, który przychodzi na 2 godz. w tygodniu będę musiała zatrudnić na umowę o pracę?
I jeśli zatrudnić chcę nauczyciela wychowania przedszkolnego, który jest jednocześnie logopedą, to czy na 3 godz. zajęć logopedycznych w tygodniu mogę dać mu umowę zlecenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym i pracuję w szkole ponadgimnazjalnej. Od dnia 20.11.2017 roku do dnia 19.11.2018 roku przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu zdrowotnego skorzystałam z urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni i wróciłam do pracy dnia 15.01.2019. Dyrektor przydzielił mi na rok szkolny 2018/2019 wymiar etatu w wysokości 18 godzin i 1,5 godziny nauczania indywidualnego. W 18 godzinnym wymiarze mam 10 godzin zajęć w klasach pierwszych i drugich oraz 8 godzin w klasach trzecich oraz 1,5 godzin nauczania indywidualnego w klasach trzecich (które kończą naukę 26.04. br). W tym tygodniu dowiedziałam się,że urlop dla poratowania zdrowia oraz urlop wypoczynkowy nie wliczają się do stosunku pracy, stąd moje uśrednienie godzin następuje od dnia powrotu do pracy i spadam z pensum 18/18 godzin na 16/18 godzin etatu, więc mam dwie możliwości albo zmienia mi się umowa o pracę albo mam do odrobienia 44 godziny zajęć dydaktycznych. Proszę o interpretację prawną tej sytuacji, czy faktycznie jest tak jak przedstawił to dyrektor. Chciałam tylko dodać, iż podczas przebywania przeze mnie na urlopie zarówno zdrowotnym jak i wypoczynkowym zastępował mnie inny nauczyciel, który miał uśrednienie takie, że nie spadał poniżej etatu, gdyż nauczanie indywidualne wliczało mu się w etat. Czy są przepisy określające liczbę okienek do etatu?
- Proszę o interpretację. W szkole zatrudniamy nieprzerwanie sprzątaczkę od 1 grudnia 2000 r. Jest to jej pierwsza praca w życiu. Z tego tytułu ma wypłacany dodatek za wysługę lat w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego. Obecnie pracownica przedstawiła zeznania świadków z Urzędu Gminy potwierdzające jej pracę w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od 8 lipca 1979 do 30 kwietnia 1983. Następnie od 1 maja 1983 do 9 kwietnia 1984 w gospodarstwie teściów, a od 9 kwietnia 1984 we własnym gospodarstwie (te daty wynikają z zeznań świadków). Pracownica urodziła się 7 lipca 1963. Małżeństwo zawarła 30 kwietnia 1983 przeprowadzając się do męża. Następnie 9 kwietnia 1984 pracownica przejęła na podstawie aktu notarialnego wraz z mężem gospodarstwo rolne teściów o powierzchni 6,17 ha, w którym pracowała do czasu podjęcia zatrudnienia w 2000 roku. Gospodarstwa rolnego rodziców (powierzchnia 2,79 ha) nie przejęła na własność. Pracownica uczęszczała do 3-letniej szkoły zawodowej dojeżdżając do niej codziennie kilka kilometrów. Proszę o wskazanie, które okresy pracy w gospodarstwie rolnym, należy zaliczyć do stażu pracy. W jakiej wysokości wypłacać dodatek stażowy oraz za ile lat pracy wypłacić nagrodę jubileuszową i kiedy dokonać wypłaty następnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w roku szkolnym 2017/2018 prowadziła 10 godzin zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dzieckiem głęboko upośledzonym(dziecko 24-letnie) - 10/18 i 12 godzin w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej 3-4 latki -12/25. Jej etat to 21/21. Podczas ferii zimowych korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia - pobyt w sanatorium.
W tej samej gminie, ale w innej szkole podstawowej ma ponadto 4 godziny historii.
Ile dni urlopu przysługuje w tym roku szkolnym tej nauczycielce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe