Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Limity umów zawieranych z nauczycielem na czas określony. Od 01.09 do końca zajęć dydaktycznych zatrudniamy nauczyciela na 4/18 (obecnie z końcem zajęć dydaktycznych zakończy bieg druga umowa z tym nauczycielem). Nauczyciel zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy w innej placówce (szkole). Czy w tej sytuacji obowiązują nas jako pracodawcę limity umów na czas określony zawartych z tym nauczycielem?
Zakładając, że nauczyciel jest zatrudniony w samorządowej szkole (wskazuje na to wymiar pensum) oraz dotychczas nie zawierano z nim umów o pracę na zastępstwo tylko umowy terminowe podpisywano w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, na podstawie art. 10 ust. 7 w zw. z ust. 12 i 13 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do tego limitu wlicza się umowy o pracę na czas określony, zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy. W samorządowej szkole nie liczy się natomiast, ile umów zawarto w trakcie tych 36 miesięcy. Po upływie 36 miesięcy terminowego zatrudnienia nauczyciela, zatrudnienie przekształca się z umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 14 KN). Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287) do okresu 36 miesięcy terminowego zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych począwszy od dnia 1 września 2019 r. W sytuacji podanej w pytaniu na poczet 36 miesięcy wlicza się tylko okres od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przyjęty ponownie w naszej szkole ma badania wstępne z tamtego roku ważne do 29 października 2022 (termin badania okresowego) Czy w dobie zagrożenia epidemiologicznego mamy obowiązek wysłać go na badania okresowe? Czy te badania wstępne na obecną chwilę zachowują swoją ważność i nauczyciel będzie musiał je wykonać w terminie 180 dni od odwołania zagrożenia w Polsce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeciwko nauczycielowi bylo wszczete postepowanie dyscyplinarne. Komisja dyscyplinarna postanowila wymierzyc mu kare dyscyplinarna okreslona w art 76 ust. 1 pkt 2 KN tj. zwolnienie z pracy. Mam teraz pytanie czy na tej podstawie moge juz zwolnic nauczyciela czy czekac az okaze sie ze sie od tego wyroku nie odwolal. Natomiast jesli sie odwola to czy moge mu zmniejszyc pensje (poki co jest zawieszony i otrzymuje pensje bez dodatkow)
- Nauczycielowi powierzono stanowisko Kierownika szkolenia praktycznego. Z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje dodatek funkcyjny oraz zniżkę godzin dydaktycznych. Zgodnie z zakresem obowiązków jest odpowiedzialny za "Organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie..."
Egzaminy "zawodowe" odbywają się w godz. 7.00 - 19.00 oraz w soboty i niedziele, czyli poza normatywnymi godzinami pracy.
Zgodnie § 10 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy: Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Pytanie:
Czy ww. zasada obowiązywać będzie w powyżej opisanym przykładzie kierownika szkolenia praktycznego, jeśli jego obecność w pracy wynika z pełnionej funkcji, ma charakter nadzorczy i nie są to zajęcia dydaktyczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy psychologowi,pedagogowi w ramach obowiązującego pensum można przydzielić prowadzenie innych zajęć np. logopedycznych do których ma kwalifikacje? Proszę o podstawę prawną.
- Pracownik szkoły jest zatrudniony na dwóch odrębnych umowach: jako pracownik administracji oraz jako nauczyciel. Pracownicy występują do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z wnioskami o przyznanie zapomogi. Czy pracownik pracujący na dwóch odrębnych umowach może wystąpić z dwoma wnioskami o przyznanie dwóch zapomóg jednej jako nauczycielowi jednej jako pracownikowi administracji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe