Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mała szkoła, bez zastępcy dyrektora. Dyrektor – dwumiesięczne zwolnienie lekarskie. Czy nauczyciel powołany do zastępowania dyrektora w razie jego nieobecności ma prawo podpisywać dokumenty typu: umowy, projekt arkusza organizacyjnego, PPK? Jakie upoważnienia dyrektor powinien przygotować dla tego nauczyciela?
W publicznej szkole, w której nie ma stanowiska wicedyrektora, zastępcę dyrektora wyznacza organ prowadzący na podstawie art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 spośród nauczycieli zatrudnionych w danej szkole i osoba ta pod nieobecność dyrektora, bez dodatkowego upoważnienia, wykonuje wszystkie kompetencje dyrektora, w tym zadania wymienione w pytaniu w zakresie reprezentowania szkoły na zewnątrz, kierowania nią i wykonywania zadań pracodawcy. Jeśli organ prowadzący nie wyznaczył zastępcy dyrektora publicznej szkoły, to należy zwrócić się do organu prowadzącego o podjęcie takiego działania. Z kolei w niepublicznej szkole o zakresie upoważnienia samodzielnie decyduje dyrektor szkoły, jeśli zagadnienia zakresu zastępstwa nie określa statut danej niepublicznej szkoły – mogą to być wszelkie lub wybrane przez dyrektora kwestie mieszczące się w zakresie kompetencji dyrektora (art. 172 ust. 2 pkt 3 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia może zapisać się na studia podyplomowe i kształcić w trakcie urlopu? Czy dyrektor szkoły może mu odmówić dofinansowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak wyliczyć pensum nauczyciela, który realizuje np. 22 godziny w oddziale przedszkolnym (dzieci 6-letnie), 2 godziny w oddziale przedszkolnym (grupa mieszana), 4 godziny rewalidacji w klasie VIII (z uczniami posiadającymi orzeczenie) i 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie III. Drugi przypadek: 26 godzin świetlicowych i 4 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie VII.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola od 01.09.2018 będzie mógł mieć nadgodziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wyliczenia wymiaru urlopu. W szkole nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o kodeks pracy. Podstawą jest 40-godzinny tryb pracy, jednak pensum wynosi 20 godzin. Pozostały czas to czas na zajęcia opiekuńcze i pracę w domu/szkole. Jest to czas nieewidencjonowany. Jak mam obliczyć wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego na niepełny wymiar etatu, np.: nauczyciel pracuje we wtorki (2 godziny), środy (3 godziny). Daje to pięć godzin lekcyjnych - 1/4 pensum. Bierze tydzień urlopu. Jest to 5 godzin lekcyjnych, jednak pół etatu zakłada także dodatkowe 5 godzin nieewidencjonowane. Jak wobec tego rozliczyć te godziny? Czy od puli pozostałego urlopu odejmuję 5 czy 10 godzin? A jeśli 10 godzin, to jak mam to rozpisać? Na które dni? Czy mogę założyć, że nieewidencjonowane godziny są przepracowane w dni w które nauczyciel nie pracuje? Czy liczyć podwójnie w dni, w które pracuje? A jeśli tak, to czy mogę policzyć np. 12 godzin w dniu, gdy nauczyciel ma 6 godzin lekcyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole Niepubliczne. Czy mogę na stanowisku nauczyciela wychowawcy zatrudnić osobę, która skończyła studia licencjackie na kierunku admininistacja, studia podyplomowe w zakresie kształcenie kompetencji pedagogicznych ( przygotowanie pedagogiczne) studia podyplomowe w zakresie pedagogika opiekuńczo -wychowawcza
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe