Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam 2 pytania dotyczące funkcjonowania szkoły: 1. Czy na zajęciach wychowania fizycznego,możemy uznać oświadczenie woli rodzica,który zgadza się na wykonywanie ćwiczeń przez swoje dziecko, mimo że kategoria nadana mu przez lekarza przy badaniu bilansowym tego zabrania? 2.Czy w planie lekcji umieszczonym na stronie internetowej szkoły należy umieścić pełne nazwiska nauczycieli czy też przepisy na to nie pozwalają?
W przypadku, gdy lekarz nie wydał opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia jakichś konkretnych ćwiczeń na czas określony w tej opinii, dyrektor nie ma podstawy do zwolnienia z nich ucznia, a poziom trudności zajęć do potrzeb i możliwości ucznia dostosowuje nauczyciel wychowania fizycznego po zapoznaniu się z informacjami od rodzica (§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, Dz.U. z 2019 r., poz. 373).
Szkoła ma prawo ale nie obowiązek podania na stronie internetowej godzin pracy poszczególnych nauczycieli wymienionych z imienia i nazwiska, ponieważ osoby te nie korzystają z ochrony prywatności z uwagi na traktowanie ich jak funkcjonariuszy publicznych (art. 4 ust. 1 pkt 5, art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. b i d ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz.U. z 2019 r., poz. 1429 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy przedszkolem z oddziałami integracyjnymi. 6 oddziałów integracyjnych i jeden z dziećmi zdrowymi. Mamy bardzo dużo chętnych w rekrutacji na nowy rok - 2,5 osoby na miejsce. Bardzo by nam pomogło, gdybyśmy zakwalifikowali dziecko z niepełnosprawnością ruchową i umieścili je w 25 osobowym oddziale dzieci zdrowych /rodzice nie mają nic przeciwko temu/ - ewentualnie w 20 osobowym integracyjnym, ale też jako zdrowe, czyli oprócz niego 5 niepełnosprawnych. Czy to możliwe, czy nie omijamy jakichś przepisów i czy nadal należałaby się nam dotacja jak za dziecko niepełnosprawne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy godzinę do dyspozycji dyrektora w szkole podstawowej na II etapie edukacji przeznaczoną na zwiększenie liczby zajęć z informatyki (przedmiotu obowiązkowego, na który w ramowym planie nauczania przeznaczono 2 godziny w cyklu kształcenia)również dzielimy na grupy w oddziale liczącym 26 uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do klasy II a uczęszczają dzieci, które rozpoczęły naukę jako sześcioletnie. Część rodziców przekonuje resztę, aby złożyć petycję do Dyrektora o powtarzanie przez wszystkich uczniów klasy drugiej. Jeśli zbiorą podpisy wszystkich rodziców jak powinien zachować się Dyrektor?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic złożył wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej, które w lutym ukończyło 6 lat. Została dołączona opinia PPP, która uzasadnia, iż "z uwagi na niższe niż przeciętne możliwości intelektualne oraz niepełną dojrzałość społeczno-emocjonalną nie jest wskazane podjęcie przez dziecko obowiązku szkolnego z rocznym wyprzedzeniem". Rodzice wniosek motywują: małoliczną klasą pierwszą (11 osób) co pozwoli na indywidualne podejście do ucznia; innowacyjnością prowadzonych zajęć przez nauczyciela; współpracą ze Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą (szkoła jest włączona w pilotażowy projekt). Grupa przedszkolna, do której miałoby uczęszczać dziecko, liczy 25 osób i jest grupą mieszaną (5-, 6-latki), więc korzystniejsze dla dziecka byłoby rozpoczęcie nauki rok wcześniej. Czy dyrektor może wydać pozytywną decyzję w takim przypadku? Czy będzie to zgodne z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W trakcie kontroli Sanepid zapytał o dostęp do wody pitnej dla uczniów. Na moją odpowiedź, że w łazienkach jest pełny dostęp do wody z kranu (zdatna do picia), uzyskałem informację, iż mam przygotować poidełko lub dystrybutor z wodą pitną. Nie ukrywam, że koszt tego zakupu bardzo mocno obciążyłby mój niewielki budżet. Czy muszę faktycznie zakupić taki sprzęt – czy wystarczy, że dzieci mają dostęp do wody pitnej w łazience?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe