Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam następujący problem: - nauczycielka od 1.09.2015-30.06.2016 przebywała na urlopie wychowawczym, - podczas wakacji od 18.07.2016-31.08.2016 przebywa na L-4, -od 1.09.2016 chce ponownie skorzystać z urlopu wychowawczego. Kiedy należy udzielić jej urlopu uzupełniającego? – czy po zakończeniu chorobowego od 1.09 tego roku, czy po powrocie z wychowawczego w kolejnym roku? Jeśli miałoby to nastąpić po wychowawczym, to co w sytuacji, gdyby w 2017 roku nauczycielka znów przedstawiła L-4 podczas wakacji? Czy ten urlop z 2016, 2017 mogłaby wykorzystać w 2018r? I czy powinna go wybrać po zwykłym urlopie wypoczynkowym. Czy musi złożyć jakiś wniosek, czy urlopu udziela się automatycznie? Za ile lat wstecz można wybrać urlop? Czy po trzech latach ten urlop z 2016 ulegnie przedawnieniu? Nadmienię, że w przypadku rzeczonej nauczycielki, cały proceder może trwać długo, gdyż ma ona prawo skorzystać z urlopu wychowawczego w normalnym trybie, tj. na dziecko zdrowe oraz na dziecko niepełnosprawne. Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nauczycielka zdecydowała się na urlop na poratowanie zdrowia i zakończyła go przed wakacjami w 2017r., a od 1.09.2017 chciała skorzystać z urlopu wychowawczego? Czy najpierw powinnam udzielić jej urlopu uzupełniającego za 2016 rok, czy dopiero po powrocie z wychowawczego? Czy mam prawo narzucić termin urlopu uzupełniającego?
Skoro nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od dnia 1 września 2016 r., a nie uzupełniającego, od tego dnia należy udzielić urlop wychowawczy (art. 186 § 7 KP). Prawo do urlopu uzupełniającego przedawnia się po 3 latach od dnia 1 września roku, za który nauczyciel nabył prawo do urlopu (art. 291 § 1 KP), co w praktyce uprawnia nauczyciela do wykorzystania urlopu za 2016 do okresu poprzedzającego ferie letnie w 2019 r. Ponieważ termin urlopu uzupełniającego może przypadać tylko w trakcie roku szkolnego, w czasie ferii nauczyciel zawsze wykorzystuje bieżący urlop (art. 64 ust. 1 KN), co może m.in. nastąpić w przypadku, gdy przed wakacjami nauczyciel zakończy urlop zdrowotny, a po nich rozpocznie wychowawczy. Ewentualny niewykorzystany do tej pory urlop uzupełniający za wcześniejsze lata powinien zostać udzielony w trakcie roku szkolnego po powrocie z wychowawczego. Termin skorzystania przez nauczyciela z urlopu uzupełniającego ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę organizację pracy w szkole oraz propozycje nauczyciela (A. Barański, Karta Nauczyciela. Komentarz, LEX 2014), co oznacza, że nauczyciel powinien złożyć wniosek o urlop. Uzupełniający urlop nie musi także zostać udzielony bezpośrednio po feriach, chyba że taki termin dyrektor ustali z nauczycielem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na świadectwie pracy wpisuję urlop dla poratowania zdrowia dotyczący roku w którym rozwiązuje umowę o pracę czy wpisuję cały okres tzn.od października ubiegłego roku do sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia 2017 do 31 sierpnia 2017 byłam zatrudniona jako nauczyciel na Kodeksie Pracy (mam 25 lat stażu pracy) Otrzymałam świadectwo pracy, na którym napisane jest, że wykorzystałam cały urlop. W lipcu przystąpiłam do konkursu na dyrektora i od 1 sierpnia 2017 jestem dyrektorem przedszkola publicznego,którego organem prowadzącym jest burmistrz. Ile należy mi się urlopu za rok 2017 (od 1 sierpnia do 31 grudnia 2017)? W Urzędzie Gminy cały czas zastanawiają się, ile dni mi się należy. Dlatego moje pytanie kieruje do specjalistów.
- Czy nauczyciel może zacząć organizację wycieczki zagranicznej w gimnazjum bez uzgodnienia z dyrektorem_
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jaka jest możliwość dalszego zawierania umów zlecenie z nauczycielami szkoły niepublicznej? 2. Czy szkoła ma obowiązek ubezpieczać uczniów/młodocianych pracowników, którzy zrezygnowali z dobrowolnego ubezpieczenia NNW w przypadku, gdy przebywają na praktycznej nauce zawodu u pracodawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania okresowe. Nauczycielka od 13.08.2019 r. do 03.12.2019 r. będzie przebywała na urlopie uzupełniającym. Ważność badań okresowych tego pracownika mija 07.10.2019 r. Czy w związku z tym, iż pracownik, który wykorzystuje urlop wypoczynkowy powinien być zdrowy należy skierować nauczycielką na badania przed 07.10.2019 r., czy przed powrotem do pracy po urlopie, tj. przed 03.12.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe