Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam problem z gołębiami właściciela który sąsiaduje z halą sportowa szkoły. Hala jest pokryta blachą trapezową. Na dachu i na obróbkach blacharskich ścian zasiada około 80 szt. gołębi. Jest problem z utrzymaniem czystości na opasce odwadniającej hale, a szczególnie ubolewam nad blachą. Odchody gołębi są żrące i wywołują korozje na blasze. Nasze prośby o zmniejszenie liczby gołębi są ignorowane przez sąsiada. Dodam ,że działka sąsiada graniczy bezpośrednio z działką szkolną, a budynek, w którym przebywają gołębie jest oddalony od granicy o 2 m. Proszę o pomoc w przedstawionym problemie. Czy jest podstawa prawna, aby wymóc likwidacje ptaków?
Negatywny wpływ gołębi sąsiada w tym wypadku można potraktować jako immisje materialne, czyli przenikanie i oddziaływanie na nieruchomość różnych czynników, między innymi zwierząt z nieruchomości z nią sąsiadującą. Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z 28.12.1979 r. (III CRN 249/79, OSNCP Nr 7-8/1980, poz. 144). Wyrok ten dotyczył sytuacji urządzania i prowadzenia pasieki na sąsiedniej nieruchomości, czego skutkiem może być w niektórych okolicznościach działanie, które zakłóca korzystanie z działki sąsiedniej. Oczywiście rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego można przenieść na grunt oddziaływania gołębi na działkę sąsiednią, poprzez siadanie na dachu hali sportowej.
Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 1145). Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Immisje to instytucja uregulowana w prawie cywilnym . W takim wypadku przysługuje możliwość przedsądowego wezwania do zaprzestania naruszeń oraz usunięcia szkód powstałych wynikłych z przemieszczaniem się gołębi i siadaniem ich na dachu hali sportowej. W przypadku braku polubownego załatwienia sprawy można wytoczyć powództwo cywilne z tym samym żądaniem.
Ponadto powyższą sytuację można rozpatrzeć pod kątem prawa budowlanego, tj. w zakresie odległości budynku, w którym przebywają gołębie (gołębnika) od nieruchomości sąsiedniej, która wynosi 2 m. W tym wypadku należy odnieść do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2018, poz. 1422).
Zgodnie z § 12 w/w Rozporządzenia, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
W takim wypadku jeśli budynek nie spełnia powyższych wymogów, należy zwrócić się do Powiatowego Inspektora Budowlanego o rozpatrzenie sprawy.
Natomiast jeśli chodzi o możliwość reakcji na ten problem organów ścigania, można rozpatrzyć powyższą problematykę pod kątem prawa wykroczeń. W kodeksie wykroczeń (ustawa z dnia 20 maja 1971 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 821 z późniejszymi zmianami), przewidziano w art. 144 § 1 odpowiedzialność osoby za dopuszczenie do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem terenach przeznaczonych do użytku publicznego, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
W takim wypadku należy powiadomić Policję, która może nałożyć mandat karny przewidziany w granicach w art. 144 § 1 kw, bądź skieruje sprawę do sądu, gdzie zostanie rozstrzygnięta w postępowaniu wykroczeniowym.
Istnieje także możliwość zwrócenia się do Straży Miejskiej lub Gminnej o pomoc, albowiem w uchwale Rady Miasta dotyczącej stosunków sąsiedzkich, która może przewidywać konieczność wyrażenia zgody na budowę gołębnika oraz hodowlę gołębi na sąsiedniej nieruchomości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 01.10.2019 w przedszkolu niepublicznym jest udzielana pomoc psychologiczno- pedagogiczna chłopcu 6- letniemu z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Orzeczenie rodzic dziecka dostarczył 17.09.2019 r., a już od 01.10.2019 r. są realizowane zajęcia zgodnie z orzeczeniem. Informację, że w mojej placówce pojawiło się orzeczenie przekazałam niezwłocznie do Urzędu Gminy, było to w październiku. Do tej pory, a mamy już koniec lutego nie otrzymałam jednak żadnych środków z tytułu udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej dziecku z orzeczeniem. Do 5-go dnia każdego miesiąca składam deklarację do Urzędu Gminy o liczbie dzieci w placówce i informuje tam o dziecku z orzeczeniem. Dalej nic. Co w tej sytuacji? Czy mam prawo ubiegać się o zaległe świadczenia? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Niebawem będzie koniec roku szkolnego, a ja nie otrzymałam żadnych świadczeń, mimo że ponoszę koszty na rzecz organizacji zajęć dla tego dziecka, które wynikają z orzeczenia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym są gromadzone i przetwarzane dane rodziców i dzieci.
Czy te zbiory należy zgłosić do GUiDO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola zapisała się na kurs z doskonalenia zawodowego. Kurs odbywa się w poniedziałek o godz. 16.00. Nauczycielka tego dnia pracuje do godz. 15.30 (ma planowe nadgodziny - 3 tygodniowo), ponieważ nauczycielka musi dojechać na miejsce kursu do Leszna w związku z tym chciała poprosić o urlop tego dnia. Nie wiem jednak, czy jeśli nauczycielka będzie tego dnia na urlopie to mogę jej wypisać delegację i opłacić szkolenie. Jeśli nie to w jaki sposób rozwiązać tę sytuację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie pracy mamy zapis, iż raz w roku wypłacamy ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego. Czy należy wypłacać taki ekwiwalent „z góry” czy „z dołu”?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła od 2000 r. ma swojego patrona i nosi jego imię. Obecnie przygotowujemy się do nadania sztandaru. O jakich procedurach należy pamiętać, czy jest konieczna uchwała, jeśli tak to proszę o wzór?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe