Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące organizacji praktyk studenckich. W instrukcji uczelni nie ma określenia kto może pełnić funkcje opiekuna. Czy mogę wyznaczyć na opiekuna praktyki nauczyciela kontraktowego z 5-letnim stażem?
Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie nakładają wprost na nauczyciela obowiązku wykonywania zadań opiekuna praktyk studenckich. W związku z tym wykonywanie takich zadań może na nauczyciela nakładać jedynie statut danej szkoły, zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W przypadku, gdy statut do zadań nauczyciela zalicza opiekę nad studentami, nauczyciel ma obowiązek ją realizować w ramach obowiązującego czasu pracy i bez dodatkowego wynagrodzenia, zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 KN; ponadto gdy statut szkoły nie precyzuje kwalifikacji i doświadczenia nauczyciela niezbędnych do powierzenia opieki nad praktykantami, dyrektor jako przełożony służbowy decyduje, któremu nauczycielowi powierzy te zadania i może uznać za wystarczające posiadanie stopnia nauczyciela kontraktowego oraz 5 – letniego doświadczenia pedagogicznego (art. 7 ust. 1 KN). Z kolei gdy statut danej szkoły nie nakłada na nauczyciela obowiązku realizacji zadań opiekuna praktyk studenckich, nauczyciel może odmówić ich wykonywania, gdy nie zostanie jemu zaproponowane z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie, a nauczyciel nie zgodzi się na dobrowolne i nieodpłatne wykonywanie zadań wykraczających poza zakres obowiązków służbowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W art 23 rozporządzenia o organizacji szkół nie ma informacji o opiniowaniu arkusza, jest to artykuł mówiący o wejściu w życie aktu z dniem 1 września 2017 r. Należy podkreślić, że usunięto obowiązek opiniowania prze radę pedagogiczną arkusza organizacji. Proszę napisać, jeśli się mylę. Sprawa jest ważna i pilna, bo już w poniedziałek mam zebranie Rady Pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dot. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Jak należy prawidłowo postąpić przy przyznawaniu zapomogi losowej i bezzwrotnej zapomogi pieniężnej? Opis sytuacji: Była pracownica zakładu (emerytka) sprawuje opiekę nad dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie synem, u którego niepełnosprawność intelektualna wystąpiła wskutek przebytej choroby zapalenia opon mózgowych. Pracownica twierdzi, iż z tego tytułu iż syn przeszedł w/w chorobę - jest to jej zdaniem zjawisko ciągłe - choroba przewlekła - należy się zapomoga losowa (z zaznaczeniem iż Pani otrzymała już zapomogę losową na skutek przebytej choroby syna). Drugim stwierdzeniem byłej pracownicy zakładu jest to iż syn jest również synem byłego - zmarłego pracownika (po zmarłym ojcu), wskutek czego syn wszedł w prawa po zmarłym pracowniku i z tego tytułu powinien korzystać jak zwykły zatrudniony lub emerytowany pracownik placówki. Informujemy jednocześnie iż syn pracownicy nie został wykluczony z regulaminu ZFŚS i może korzystać z funduszu na takich samych zasadach jak dzieci innych pracowników czyli może starać się o dofinansowanie do wypoczynku dziecka bez względu na wiek z uwagi na jego niepełnosprawność.
Pytanie brzmi czy emerytowana pracownica ma rację, czyli czy może ( w jej rozumowaniu) składać zapomogę losową na siebie i na swojego syna, tak samo w przypadku zapomogi bezzwrotnej pieniężnej. Reasumując są dublowane wnioski raz w jej własnym imieniu i raz w imieniu niepełnosprawnego syna.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy obsługa finansowa szkoły prowadzona na zewnątrz wpłynie na decyzyjność dyrektora szkoły w tej materii?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co powinno zawierać oświadczenie dyrektora o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak mam rozumieć stanowisko Waszego portalu za usługi którego płacę duże pieniądze w kwestii opiniowania nagród dyrektora szkoły (nie wniosków). Wasz prawnik odpowiada, że związki zawodowe i RP nie muszą opiniować suwerennej decyzji dyrektora, zaś Wasz aktualny terminarz przypomina o takiej konieczności. Jak w takim przypadku traktować wiarygodność prawną Waszego serwisu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe