Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest zatrudniony w przedszkolu od 01.09.1998 r. do 27.08.2021 r. Jak należy prawidłowo uzupełnić punkt w świadectwie pracy dot. wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?
Na gruncie uprawnień emerytalnych, zgodnie z ogólnym brzmieniem art. 86 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., nauczyciel jest zaliczany do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze, jeśli jest zatrudniony w samorządowej jednostce oświatowej. Natomiast taki charakter miało zatrudnienie nauczyciela przedszkola tylko do 31 grudnia 2008 r. Od 1 stycznia 2009 r. do pracy w szczególnym charakterze zalicza się jedynie pracę wykonywaną w pełnym wymiarze czasu pracy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych (załącznik nr 2 poz. 21 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, Dz.U. z 2018 r. poz. 1924). W przypadku nauczyciela wskazanego w pytaniu w świadectwie pracy jako pracę w szczególnym charakterze należy wpisać okres pracy na stanowisku nauczyciela do dnia 31 grudnia 2008 r., zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz.U. z 2020 r. poz. 1862 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica administracji zatrudniona w wymiarze 1 etatu po urlopie rodzicielskim wróciła do pracy. Wg art 187 KP należą się jej 2 przerwy półgodzinne na karmienie. Jakie dokumenty musi złożyć, aby uzyskać te przerwy (podanie, zaświadczenie od lekarza, że jest matką karmiącą). Do jakiego wieku dziecka może korzystać z tej przerwy. I czy ewentualne zaświadczenie lekarskie o karmieniu należny co jakiś czas ponawiać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z pracownic niepedagogicznych naszej placówki (asystent nauczyciela - zatrudnienie na podstawie kodeksu pracy) była zatrudniona na czas określony do 30.06.2016 r. W związku z tym, że przed rozwiązaniem umowy przedstawiła zaświadczenie lekarskie o ciąży, umowa z mocy prawa (art. 177 par. 3 kp) uległa przedłużeniu do dnia porodu. Moje pytanie brzmi: co należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie 4 dotyczącym wyniku ustania stosunku pracy; czy powołać się na art. 30 par. 1 pkt 4 kp: rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który była zawarta, czy na art. 177 par. 3 (a jeśli art. 177 par. 3, jak skonstruować zapis dotyczący tryby rozwiązania umowy).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sesja Rady Gminy 17.02.2015r. Z dniem 1 września 2015r. planowane jest przejęcie szkoły przez stowarzyszenie w oparciu o art. 5g UoSO. W szkole nastąpią zmiany organizacyjne dla nauczycieli. Zgodnie z procedurami prawa czy jest to tylko zmiana organizacyjna i nauczyciele podpisują nowe umowy, czy też szkoła przechodzi przez okres likwidacyjny, a potem przekształceniowy wraz z odprawami dla nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Osoba pełniąca funkcję zastępcy dyrektora złożyła wniosek o rezygnację z pełnienia ww. funkcji.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Prawa oświatowego: „Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, czyli Dyrektor (…) odwołuje n-la ze stanowiska…”
Czy i w jakim terminie Dyrektor powinien poinformować Organ prowadzący, Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców o odwołaniu nauczyciela z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe