Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie związane z przywróceniem pracownika na stanowisko. Postanowienie komisji dyscyplinarnej nakazuje mi przywrócić pracownika do pracy. Nadmieniam, że nauczyciel został uznany winny i została mu wymierzona najmniejsza kara dyscyplinarna. Czy w tym przypadku mogę: przywrócić go do pracy, ale na inne stanowisko i w takim samym wymiarze (ma kwalifikacje) oraz jak powinna wyglądać taka decyzja (co powinna zawierać) i do kogo służy mu odwołanie? W jakim czasie muszę tę decyzję pracownikowi dostarczyć (jeszcze nie otrzymałam pisma). Proszę o pilną odpowiedź.
Karta Nauczyciela nie określa, czy po powrocie ze stanu zawieszenia nauczyciela należy przywrócić na to samo stanowisko. Sama instytucja zawieszenia ma na celu odsunięcie nauczyciela od wykonywanych obowiązków na określony czas. W opisanym przypadku, należałoby więc wziąć pod uwagę ogólne przepisy, mówiące o zatrudnianiu nauczycieli i o organizacji roku szkolnego. Przydział czynności nauczycieli na dany rok szkolny planuje się w arkuszu organizacji szkoły. Taki zatwierdzony przez organ prowadzący arkusz obowiązuje przez cały rok, chyba, że w jego trakcie nastąpiły zmiany wprowadzone aneksem do projektu.
Jeżeli zatem nauczyciel zostaje zawieszony, jego godziny przejmują inni nauczyciele na czas określony lub zatrudnia się nauczyciela w zastępstwie za nieobecnego. Po ustaniu tych przyczyn, nauczyciel powinien powrócić do wykonywania swoich zaplanowanych zadań. Zmiana przydziału czynności musiałaby być uzasadniona i wprowadzona aneksem do projektu organizacyjnego. Takiego uzasadnienia w opisanym przypadku nie widzę. Nauczyciela można przenieść na inne stanowisko w każdym czasie - za jego zgodą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zajęcia wiedza o społeczeństwie w klasie VIII w przyszłym roku szkolnym będzie mógł uczyć nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku historia (kierunek pedagogiczny).
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Jesteśmy szkołą prywatną na prawach szkoły publicznej. Czy możemy zatrudniać nauczycieli na umowę-zlecenie przy liczbie godzin dydaktycznych: 7, 10, 14 czy obligatoryjnie na części etatu? Wielu nauczycielom odpowiada umowa-zlecenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi do przejścia na emeryturę, od 01.09.2013 r., pozostał jeden rok pracy. Czy w tym ostatnim roku przed emeryturą, nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego? Czy w trakcie przebywania na rocznym urlopie zdrowotnym nauczyciel może złożyć wniosek o przejście na emeryturę, czy też musi wrócić do pracy, a jeżeli tak, to na jaki okres?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony na zastępstwo w terminie 15. października 2018 do 21 czerwca 2019 - w sumie 9 miesięcy .
Urlop wykorzystany to 14 dni podczas ferii zimowych szkolnych. Czy wyliczenie ekwiwalentu jest prawidłowe 9 miesięcy *5,6 = 50,4 czyli 51 dni urlopu - 14 dni wykorzystanych w ferie. Ekwiwalent wypłacamy za 37 dni? Na podstawie art 64 ust. 5 pkt 1, zgadza się ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe