Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
Aktualnie obowiązują przepisy prawa w sprawie kwalifikacji nauczycieli, tj. Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie na bieżący rok szkolny od 1.09.2015 roku. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (z wyłączeniem np. nauczycieli języków obcych), posiada osoba, która: 1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 tj. studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, § 3 – tj. kwalifikacje takie, jak do obowiązują w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych lub 2) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lub 3) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona w pkt 2, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, posiada osoba, która: 1) ma kwalifikacje określone w wyżej lub 2) ukończyła: a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i b, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Oznacza to, że nauczyciele posiadający ukończone studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne albo ukończyła odpowiedni zakład kształcenia nauczycieli - będzie mogła zajmować stanowisko nauczyciela w szkole podstawowej.
Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków,w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenialub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli ; - Załącznik do obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 r. , w szczególności § 2, 3, 4.; - OBWIESZCZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 6 sierpnia 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowejw sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenialub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Regulamin pracy - uzgodnienia z organizacjami związkowymi.
Proszę o pomoc w następującej kwestii:
1. Art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. W jaki sposób pracodawca powinien wnioskować o wspólne stanowisko związków?
a) wysłać pismo i dokument do zaopiniowania (np. regulamin pracy) do obu związków w tym samym czasie umieszczając je wzajemnie "do wiadomości", żeby organizacje miały świadomość kto jeszcze poza nimi otrzymał pismo?
b) wyznaczyć termin do kiedy czeka na odpowiedź? Jaki to powinien być okres?
c) czy w przypadku braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie powinien odczekać 30 dni (od chwili upływu wyznaczonego terminu czy od chwili wysłania pisma?) i poinformować związki, że w tej sytuacji wprowadza regulamin bez opinii związków? Czy nie zawiadamiać?
2. Art. 30 ust. 6 przywołanej wyżej ustawy. Czy pracodawca zwraca się z wnioskiem (pismem) o zajęcie stanowiska tylko do tych związków, których członkowie są u niego (w jego szkole) zatrudnieni i zrzeszają co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W miesiącu lipcu 2014 roku odchodzi na emeryturę główna księgowa. Moje pytanie jest następujące, czy można dla obecnego pracownika księgowości zastosować awans wewnętrzny zgodnie z art 20 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r.o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany, zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony zaczął chorować 02.05.2014r. starał się o świadczenie rehabilitacyjne - niestety decyzja ZUS jest odmowna. Okres zasiłkowy wyczerpie się z dniem 30.10.2014r. Nauczyciel chce rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób prawidłowo rozwiązać stosunek pracy? Czy wypłacamy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nabył prawo do emerytury kompensacyjnej można wypłacić odprawę emerytalną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia w związku z koniecznością zwolnienia tego n-la ze względu na zmniejszającą się ilość oddziałów spowodowaną reformą edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22.
Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe