Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z MEN przygotowało wytyczne dotyczące zaangażowania personelu w projektach finansowanych z EFS (W-wa 17.05.2017) - jeśli zajęć z uczniami nie może zrealizować uczeń danej szkoły, może być do tych zajęć zatrudniony nowy nauczyciel, jednak "Nauczyciela takiego zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy (...)". Jak określić wymiar czasu pracy (godzina zajęć to 45 min, a godzina z KP to 60 min)? Jak określić stawkę wynagrodzenia? Czy jest jakiś szczególny wzór takiej umowy? Czy gdzieś w portalu znajdę porady dotyczące zatrudnienia nauczycieli w tej formie - czy już Państwo o tym pisali?
W umowie o pracę należałoby określić, ile godzin nauczyciel ma do zrealizowania bezpośrednio z uczniami w przedziale czasowym obejmującym realizację projektu unijnego (łącznie lub w przeliczeniu na miesiąc) oraz wynagrodzenie wyliczone miesięcznie według wymiaru etatu lub godzinowo, według takiej kalkulacji, że za jedną godzinę przysługuje kwota nie niższa niż z art. 35 ust. 3 KN w zw. z art. 7e ust. 2 UoSO, czyli obliczona według stawki zaszeregowania osobistego nauczyciela, nie niższej niż wynikająca z minimalnego wynagrodzenia określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm. oraz w stawce nie wyższej niż dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie i realizującego tygodniowy obowiązkowy18 – godzinny wymiar zajęć, dodatkowo z uwzględnieniem regulaminu wynagradzania nauczycieli, uchwalonego przez organ prowadzący (art. 30 ust. 6 pkt 2 KN). Ponadto w umowie można przyjąć, że czas pracy oprócz samych zajęć (45 minut) obejmuje także pozostałych 15 minut na inne zadania – np. związane z przygotowaniem do zajęć, opiekę nad uczniami podczas ewentualnych przerw w zajęciach, itp. (art. 29 § 1 pkt 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na podstawie jakich przepisów nauczyciel zatrudniony na pełny etat może wnioskować o czterodniowy tydzień pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy zgodnie z prawem dodatek stażowy nauczycielowi zatrudnionemu w 2 szkołach wypłaca się tylko w jednej będącej podstawowym miejscem pracy? Nauczyciel w tej szkole zatrudniony w pełnym wymiarze, a w drugiej w niepełnym na zastępstwo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. 9 grudnia skończył się okres zasiłkowy. 15 listopada złożył wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego. 30 stycznia otrzymaliśmy decyzję ZUS o odmowie przyznania zasiłku. Skierowaliśmy pracownika na ponowne badania kontrolne. Lekarz nie dopuścił nauczyciela do pracy. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, w jakim trybie i na jakiej podstawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nietypowe pytanie - zwalnia się w mojej szkole stanowisko sekretarza szkoły - pani odchodzi na emeryturę. Czy aby zatrudnić nowego pracownika organ prowadzący winien ogłosić konkurs, czy może nakazać mi zatrudnienie wskazanego przez siebie pracownika? Czy przepisy nie zabraniają zatrudniania np. żony wójta? (Czy moim podwładnym może być żona mojego przełożonego?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe