Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy obecności ucznia realizującego ścieżkę edukacyjną, czy uczeń ten ma mieć odnotowywana obecność na danej lekcji w dzienniku lekcyjnym klasy jeżeli w tym czasie ma zajęcia indywidualne z innego przedmiotu. A co z obecnością ucznia wyjeżdżającego na zawody, konkursy czy w dzienniku odnotowuję obecność na poszczególnych zajęciach lekcyjnych w tym dniu i na jakiej podstawie?
Na podstawie § 6 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r., poz. 1591), indywidualna ścieżka kształcenia jest formą pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Zgodnie zaś z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646) szkoła prowadzi dzienniki innych zajęć niż zajęcia wpisywane do dziennika lekcyjnego, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dla indywidualnej ścieżki nie są przewidziane wyjątki od tej zasady, a więc zajęcia ucznia objętego tą formą pomocy należy wpisywać do dziennika innych zajęć.
Na podstawie § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w dzienniku lekcyjnym odnotowuje się obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych oraz liczbę godzin usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności uczniów na tych zajęciach. Skoro uczeń jest fizycznie nieobecny w szkole z powodu udziału w zawodach lub konkursie, jest w szkole nieobecny, a nieobecność ta jest usprawiedliwiona. Brak jest podstawy prawnej do odnotowania obecności ucznia, którego nie ma na zajęciach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Niepubliczny Punkt Przedszkolny jest czynny w godzinach 8-13, czy w tym czasie może odbywać się rehabilitacja w ramach rewalidacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z likwidacją i wykreśleniem z ewidencji Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, a tym samym utworzeniem w to miejsce nowej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 prowadzonej przez nowy organ,zwracamy się z prośbą o udzielenie nam wskazówek jakie działania należy podjąć, aby dokumenty NPPP nr1 zostały przekazane NPPP nr 2. Zgodnie z art. 84 pkt 4 ustawy dokumentację należy przekazać organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny ( w tym wypadku proszę o przesłanie procedur przekazania).
Nasi dotychczasowych klienci, niejednokrotnie powracają do nas na diagnozy, konsultacje, terapie lub po dodatkowe odpisy opinii, czy też proszą o wgląd do badań. Przekazanie tych dokumentów organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny byłoby w tym momencie bardzo dużym utrudnieniem dla osób korzystających z naszych usług (byli by przekierowywani do Kuratorium), a także specjalistów obecnie przeprowadzających badania i konsultacje z uwagi na niemożność wglądu do dotychczasowej dokumentacji. Podkreślam, że zmienił się tylko organ prowadzący oraz nazwa poradni. Zmiana nastąpiła na zasadzie „przejęcia” poradni poprzez wykreślenie z ewidencji starej i wpisanie nowej placówki, natomiast zatrudniona kadra, wyposażenie oraz siedziba pozostały bez zmian. Sensowne wydaje się być w tym przypadku przekazanie dokumentacji pomiędzy dwoma organami co z pewnością ułatwiło by pracę specjalistów oraz funkcjonowanie poradni, a także było by z korzyścią dla dzieci i młodzieży korzystającej nadal z naszych usług, których dobro jest naszym dobrem najwyższym. W związku z tym proszę o udzielenie informacji jakie działania należy podjąć, w przypadku: - przekazania całej dokumentacji nie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, ale aby przekazanie nastąpiło pomiędzy dwoma organami prowadzącymi poradnię (byłym i obecnym), oraz - kiedy rozpoczęto badania w kierunku Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a kontynuacja nastąpi w NPPP nr2 ( badanie psychologiczne i pedagogiczne wykonane na testach dla dzieci powtórzone w ciągu miesiąca będzie nierzetelne i nie odzwierciedlające faktycznego stanu zdolności i kompetencji dziecka).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic złożył wniosek o uznanie osiągnięć sportowych na treningach realizowanych poza szkołą i zwolnienia córki z zajęć wychowania fizycznego. Jednocześnie oczekuje przepisania oceny sugerowanej przez klub. Dziewczynka trenuje gimnastykę artystyczną poza szkołą.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób rozliczać dotację na osobę z orzeczeniem? Całość na realizację zadań z orzeczenia? Czy tę część, która przypada na każdego ucznia (np. 700 zł), na bieżące utrzymanie, a resztę na realizację zadań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi placówki oświatowej, będącego nauczycielem (nieferyjnej), przysługuje prawo wykorzystania dnia wolnego lub dodatkowego wynagrodzenia (zgodnie z art.42 KN )za opiekę nad wychowankami, czyli pracę w sobotę i niedzielę, w ramach udziału z uczniami w Międzynarodowym Konkursie, trwającego przez osiem dni? Czy organ prowadzący ma prawo odmówić dni wolnych za wykonywaną pracę w dniach wolnych? Jakie są kompetencje organu prowadzącego w sprawie udzielania delegacji na wyjazd służbowy dyrektora, związanego z wykonywaniem obowiązków dydaktyczno - wychowawczych, wynikających ze statutu placówki oświatowej? Czy organ prowadzący może odmówić dyrektorowi zwrotu diety za delegację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe