Dokumentacja dyrektora
Nadzór pedagogiczny
Ewaluacja wewnętrzna
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy terminów jaki pojawiają się w przepisach dot. awansu zawodowego nauczycieli. Jak należy rozumieć czas w którym nauczyciel musi spełnić określone wymagania, czy ilość dni oznacza dni kalendarzowe czy robocze oraz z jakiego przepisu to wynika.
W zależności od specyfiki sprawy, okresy, o których mowa w pytaniu oblicza się na podstawie kpa. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. Załatwienie sprawy w postępowaniu uproszczonym powinno nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Przepisy szczególne mogą określać inne terminy niż określone wyżej. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało wysłane w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, za poświadczeniem przedłożenia, do organu administracji publicznej,
Podstawa prawna:1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (ze zm.), w szczególności art. 35, 57.2. Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września 2016r. zatrudniam nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej, który może odbyć staż (zatrudnienie na pełny etat, na cały rok szkolny z wymaganymi kwalifikacjami). Co powinien (musi) zawierać jego plan rozwoju zawodowego? Czy inne dodatkowe zadania niż te wynikające z rozporządzenia MEN.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ sprawujący nadzór pedagogiczny o terminie prac komisji kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego należy powiadomić pisemnie,czy można wysłać wiadomość drogą e-mailową?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego w takiej sytuacji: Staż rozpoczęty jako nauczyciel po dwóch latach wygrana w konkursie i objęcie stanowiska dyrektora placówki. Czy w takiej sytuacji okres stażu się wydłuża? Czy pisze się sprawozdanie za dwa lata jako nauczyciel i oddzielne za 9 miesięcy jako dyrektor?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła staż nauczyciela mianowanego 1.09.2009 r. Przerwa w stażu to urlop macierzyński - od 19.07.2010 r. do 19.12.2010 r. Proszę o podanie terminów dotyczących zakończenia stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dowiedziałam się o możliwości rozpoczęcia odbywania stażu przez nauczyciela stażystę, który kończy studia. Proszę o informację, jaka jest podstawa prawna, na podstawie której nauczyciel, który otrzyma dyplom np. w styczniu 2015 roku mógł odbyć staż od września 2014 roku? Rozumiem, że nauczyciel, składający wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, musi spełniać kilka warunków, a jednym z nich jest posiadanie wykształcenia kierunkowego. Wiem też, że dyrektor nie może odmówić nauczycielowi stażyście przyjęcia wniosku o rozpoczęcie stażu. Proszę zatem o informację, czy możliwe jest odbywanie stażu przez nauczyciela stażystę, który otrzyma dyplom przed ukończeniem odbywania stażu i złożeniem wniosku o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe
Najbardziej korzystnym modelem niezmiennie pozostaje klasyczna wersja pracowni wyposażonej w serwer oraz komputery stacjonarne. Idealnym rozwiązaniem jest inwestycja w nowy sprzęt renomowanych firm. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy budżet na to nie pozwala?