Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczyło odprawy emerytalnej a nie nagrody jubileuszowej. Proszę ponownie o wymienienie składników wynagrodzenia w tym konkretnym przypadku: jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia wypłacana co miesiąc, dodatek funkcyjny wypłacany co miesiąc. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zarówno w przypadku nagrody jubileuszowej, jak i odprawy emerytalnej pracownika samorządowego, stosuje się te same przepisy:
Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, nagrodę jubileuszową i odprawę emerytalną oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a więc zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Zgodnie z tym Rozporządzeniem (§ 14), ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze zmianami określonymi w § 15-19, tj.:
1. składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu,
2. składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu,
3. jeżeli pracownik nie przepracował 3 miesięcy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
4. składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
W opisanym przypadku, do odprawy emerytalnej należy więc wliczyć wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy i funkcyjny. Jeżeli premia jest wypłacana na podstawie regulaminu, czyli jest premią regulaminową a nie uznaniową, to ze względu na możliwość przyznania jej w różnych wysokościach, należy ująć średnią wysokość premii z 3 poprzedzających miesięcy (pkt. 2).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- WITAM! CZY PRACOWNIK NIEPEDAGOGICZNY - SPRZĄTACZKA, UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY, STAŻ PRACY 27 LAT, WIEK 62 LATA POWINNA JUŻ ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ (NACISKI WŁ.SAMORZĄDOWYCH)? PRACOWNIK NIE WYRAŻA ZGODY, NIE CHORUJE, NIE MA L4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór dokumentu potwierdzającego zatrudnienie przez mianowanie. nauczyciel pracował w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, a od września rozpoczął pracę w szkole prowadzonej przez gminę. Są warunki do zatrudnienia przez mianowanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce wziąć 2 dni urlopu bezpłatnego - jakieś sprawy rodzinne. Czy i na jakiej podstawie może go otrzymać?
- Od 1 września 2016r. zmniejsza się liczba oddziałów w szkole do 11.N ie ma więc stanowiska wicedyrektora. Czy wójt może wyrazić zgodę na utworzenie tego stanowiska w trybie par.12.2 Rozporządzenia MEN z dnia 21.05.2001r. w sprawie ramowych statutów(...) ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe