Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
"Na podstawie jakich dokumentów można stwierdzić przygotowanie pedagogiczne nauczyciela? Chodzi mi zarówno o stare dyplomy jak i te nowe. Na podstawie jakich zapisów na dyplomie czy innym dokumencie można stwierdzić czy pracownik ma przygotowanie pedagogiczne czy nie? Na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. A więc z każdego z tych dokumentów musi wprost wynikać uzyskanie przygotowania pedagogicznego lub opisowo nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin." W nawiązaniu do poprzednio zadanego pytania Jaki zapis na dyplomie świadczy o tym że nauczyciel ma lub nie ma przygotowania pedagogicznego?
Zgodnie z udzieloną poprzednio odpowiedzią do stwierdzenia, że nauczyciel ma przygotowanie pedagogiczne na dyplomie musi być zapis, że nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne albo opisowo, że w wymiarze nie niższym niż 270 godzin odbył zajęcia z psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz zakończył praktykę pedagogiczną w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin z pozytywną oceną albo inne analogiczne sformułowania – np. na podstawie suplementu dyplomu można stwierdzić, jakie zajęcia i praktyki zrealizował z rozbiciem na godziny z poszczególnych przedmiotów wymaganych do stwierdzenia posiadania przygotowania pedagogicznego. Jeśli dyplom nie ma takich zapisów oznacza to, że osoba nie posiada przygotowania pedagogicznego, gdy nie wykaże tej okoliczności innym dokumentem wymienionym w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na korzystania z dni opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat, w terminie wskazanym przez pracownika jeżeli jest uzasadniona przyczyna np. dużo nauczycielek chce skorzystać w ostatnim tygodniu nauki przed świętami lub bardzo duża absencja pracowników w tym okresie ze względu na L-4.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę podstawową, do której włączone zostały oddziały gimnazjalne. Od przyszłego roku szkolnego (1 września 2019) nie mam godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym, jak i w niepełnym (16/18) wymiarze godzin. Zmuszona jestem wręczyć tym nauczycielom wypowiedzenie w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów a co za tym idzie muszę podać podstawę prawną tego wypowiedzenia. Proszę o pomoc w prawidłowym ustaleniu czy jest to art. 225 ustawy wprowadzającej prawo oświatowe, czy art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Podjęła u nas pracę nauczycielka znajdująca się od września b.r. w stanie nieczynnym (w który przeniósł ją dyrektor innej szkoły). A więc nie jest w stanie w chwili obecnej przedstawić mi świadectwa pracy, na podstawie którego mógłbym naliczyć jej wysługę lat. Czy dobrze rozumuję, że takowa jej się nie należy w zaistniałej sytuacji? A jeśli powinienem, to na jakiej podstawie? I druga sprawa. Czy zajęcia rewalidacyjne liczone są z 20/20 czy 18/18 jeżeli realizuje je nauczyciel np. j. polskiego mający dodatkowe kwalifikacje. Konkretnie: nauczycielka ma 16/18 j. polskiego i uzupełnia etat dwoma godzinami rewalidacji. Czy w tej sytuacji ma ona pełny etat, czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 26 grudnia zmarł mąż nauczycielki, 29 grudnia był pogrzeb. Nauczycielka poprosiła o dwa dni urlopu okolicznościowego w dniach 4-5 styczeń. Rozumiem, że termin jest w ścisłym związku z okolicznością uzasadniającą udzielenie tego urlopu - czy dobrze rozumiem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe