Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasz nauczyciel ukończył w latach osiemdziesiątych jednolite studia magisterskie na kierunku filologia polska (dzienne). Czy dzienne studia 5-letnie wlicza się do stażu pracy, nagród jubileuszowych, spraw emerytalnych?
Okres studiów nie jest wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą inne uprawnienia pracownicze niż wymiar urlopy wypoczynkowego ustalany według powszechnych regulacji, ponieważ żaden przepis nie stanowi, że uwzględnia się je m.in. w stażu uprawniającym do nagrody jubileuszowej (art. 155 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.; § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, Dz. U. z 2002 r. Nr 128, poz. 1418). Na gruncie uprawnień emerytalnych jest to okres nieskładkowy, uwzględniany w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych (art. 5 ust. 2, art. 7 pkt 9 z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. z 2021 r., poz. 291).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę w następującej sprawie: pracownik obsługi dostarczył do szkoły dokumenty, które nie jestem pewna do końca czy są wystarczające, aby na ich podstawie doliczyć mu lata pracy. Są to następujące dokumenty: zaświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (ZUS Rp-9) o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym ojca, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały w danej miejscowości w której było gospodarstwo, zeznania dwóch świadków ZUS-Rp-8, wraz z zaświadczeniami tych osób o zameldowaniu w danej gminie, oraz zaświadczenie z urzędu Miejskiego o tym, że ojciec pracownika był właścicielem owego gospodarstwa. Chodzi o prace w latach 14.05.1971r. - 24.04.1975r. Pracownik urodzony 14.05.1955r. Czy te dokumenty są wystarczające, żeby zaliczyć mu ten okres pracy w gospodarstwie do lat pracy tzw. stażowego? Chodzi tu głownie o ustalenie daty wypłacenia nagrody jubileuszowe, bo w przypadku uznania tych lat przyspieszyło by to przyznanie owej nagrody.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim do 9 listopada to przysługuje mu odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 1 listopada?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracodawca ( szkoła) zatrudnił pracownika na umowę o pracę na czas określony na okres 6 miesięcy tj. od 01.03.2016 do 31 .08.2016 r. (umowa w ramach robót publicznych). Następnie zawarł z nim kolejną umowę - tym razem na trzy miesiące: od 1.08 2016 r. do 31.11. 2016 r. Po zakończeniu umowy i upływie ponad 2 lat - pracodawca chce zawrzeć kolejną umowę na okres od 1.03. 2019 r. do 28.02. 2020 r.(umowa w ramach robót publicznych). Czy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, ta trzecia umowa na czas określony staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnienie asystentki stomatologicznej (z wyższym wykształceniem nie powiązanym z zawodem) jako nauczyciela praktycznej nauki zawodu (przedmiot "zajęcia praktyczne") w szkole policealnej, jest zgodne z przepisami. Oczywiście po wcześniejszym uzyskaniu zgody organu prowadzącego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o podpowiedź co powinnam zrobić w sytuacji powzięcia informacji (anonimowej na piśmie w październiku br.szk.), że moja pracownica w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia (trwał cały ubiegły rok szkolny) podjęła pracę w końcu roku szkolnego w innej szkole. Obecnie na jej prośbę jest przeniesiona w stan nieczynny (do końca lutego 2016) i jak wynika z wykazu zatrudnionych umieszczonego na stronie internetowej szkoły wskazanej w anonimie, jest w niej wychowawcą klasy. Bardzo proszę o szybką poradę czy mam sama wyjaśnić sytuację, czy jest to sprawa bezpośrednio do organu nadzorującego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe