Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasze Przedszkole jest placówką nie feryjną. Czy w takim przypadku nauczyciele mają prawo do dnia wolnego przysługującego za święto przypadające w dni robocze?
Polskie prawo nie przewiduje możliwości otrzymania "wolnego za święto przypadające w dni robocze". Kodeks Pracy określa ogólne zasady rozliczania czasu pracy, w tym m.in. reguluje sytuację, gdy święto przypada w dzień inny niż niedziela. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde tak przypadające święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, np. w listopadzie pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze - 8 godzin dziennie, powinien przepracować 160 godzin (20 dni po 8 godzin). Jednak w tym miesiącu występują 2 święta, które obniżają czas pracy o 8 godzin każde: 1 listopada i 11 listopada. Pracownik powinien zatem przepracować w listopadzie nie 160 a 144 godziny. Z godzinami za 11 listopada nie ma problemu, bo pracownik po prostu nie przychodzi do pracy, natomiast godziny z 1 listopada trzeba odjąć w jakimś innym dniu, ponieważ święto przypadające w sobotę fizycznie nie pomniejszy wymiaru czasu pracy obowiazujacego w listopadzie.
Powyższe zasady dotyczą pracowników, którzy podlegają w kwestii rozliczania czasu pracy przepisom kodeksu pracy. W przypadku nauczycieli szkół i placówek publicznych (zarówno feryjnych jak i nieferyjnych), obowiązuje Karta Nauczyciela, która w sposób wyczerpujący reguluje kwestię czasu pracy nauczycieli, w zwiazku z czym nie stosuje się do nich przepisów kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy kwalifikacji. Nauczyciel historii uczył także wos-u w gimnazjum. Teraz, po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, kuratorium zakwestionowało te kwalifikacje. Czy miało rację? Na jakiej podstawie? Uważam, że była to błędna decyzja. Proszę o wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
- Czy nauczyciele będący opiekunami nauczycieli stażystów powinni otrzymywać dodatek funkcyjny? Jeżeli jest to konieczne i uregulowane przepisami, to ile powinien on wynosić?
- Nauczycielka, która była zatrudniona na umowę o pracę na 1 rok szkolny (cały etat)w trakcie umowy urodziła dziecko. Jej urlop macierzyński kończy się 29 sierpnia. Pani przyniosła podanie o urlop wypoczynkowy za ferie (była na zwolnieniu) i za wakacje. Czy należy jej się ten urlop i w jakim wymiarze? Od 1 września przewiduję dla niej tylko 1/2 etatu. Bardzo proszę o wyjaśnienie odpowiednich przepisów.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli w 2018 r.?
- Nauczyciel jest zatrudniony w gimnazjum na podstawie mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy. W ostatnie wakacje został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu (2,5 promila), która jest traktowana jako przestępstwo popełnione umyślnie. Od dnia 1 września przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z tym mam pytania. W jaki sposób można się dowiedzieć czy nauczyciel został skazany przez sąd, czy sąd o fakcie skazania powiadomi pracodawcę? Jeżeli nauczyciel zostanie skazany prawomocnym wyrokiem to czy umowa o pracę ulega rozwiązaniu, a urlop zdrowotny przerwany?. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe