Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w gimnazjum na podstawie mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy. W ostatnie wakacje został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu (2,5 promila), która jest traktowana jako przestępstwo popełnione umyślnie. Od dnia 1 września przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z tym mam pytania. W jaki sposób można się dowiedzieć czy nauczyciel został skazany przez sąd, czy sąd o fakcie skazania powiadomi pracodawcę? Jeżeli nauczyciel zostanie skazany prawomocnym wyrokiem to czy umowa o pracę ulega rozwiązaniu, a urlop zdrowotny przerwany?. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
Co do zasady sąd powinien poinformować pracodawcę o wydanym wyroku skazującym, ale w praktyce często zdarza się, że tego nie czyni. Dyrektor szkoły, w celu uzyskania odpowiedniej informacji, może przede wszystkim wystąpić z zapytaniem o karalność (informacja z Krajowego Rejestru Karnego), może też wystosować pismo do właściwego dla nauczyciela sądu o podanie informacji, czy został wydany prawomocny wyrok.
Zapytanie o karalność można składać wielokrotnie, co jest istotne biorąc pod uwagę termin na uprawomocnienie się wyroku - jeżeli nauczyciel odwoła się do wyższej instancji, nie będzie jeszcze widniał w KRK jako osoba karana.
Po otrzymaniu wiarygodnej informacji, czy to z KRK czy z sądu, dyrektor stwierdza wygaśnięcie stosunku pracy skazanego nauczyciela zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 3 Karty Nauczyciela.
Fakt przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia nie ma tu znaczenia, nie jest to bowiem rozwiązanie stosunku pracy w formie wypowiedzenia lecz wygaśnięcie z mocy prawa. Kończy się zatrudnienie - kończy się urlop zdrowotny. Dyrektor jedynie stwierdza, że do takiego wygaśnięcia doszło. Data prawomocnego skazania nie musi się też pokrywać z datą stwierdzenia wygaśnięcia stosunku pracy - ta ostatnia zależy od chwili powzięcia informacji o skazaniu przez dyrektora szkoły.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2006 r. I PK 140/05:
Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa w razie prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), choćby stwierdzenie tego przez dyrektora szkoły (art. 26 ust. 2 Karty Nauczyciela) nastąpiło z opóźnieniem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel który w swojej macierzystej szkole ma pełny etat oraz umowę o mianowanie, czy też na czas nieokreślony, a w drugiej szkole np. kilka godzin . Czy takiemu nauczycielowi można co roku dawać umowę na czas określony od 1 września do 30 sierpnia ?
Czy 3 kolejna ma być już na czas nieokreślony? Nauczyciel ten jest zatrudniany co roku gdyż nie ma pewności czy w danym roku szkolnym będą wolne godziny oraz czy plan pracy w szkole macierzystej umożliwi mu prace w drugiej szkole ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywająca od września na zwolnieniu lekarskim (ciąża) dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie. Okazało się, że lekarz wypisał kolejne zwolnienie z 4 dniowa przerwą między zwolnieniami. Nauczycielka nie wiedziała o tym, gdyż L4 jest elektroniczne, tak więc jest luka 4 dniowa pomiędzy zwolnieniami.
1. Co zrobić z tymi nieobecnościami - Nie może chyba napisać o urlop bezpłatny, bo nie ma zdolności do pracy ?
2. Po przerwie 4 dniowej ZUS przestaje płacić i przez 33 dni płatność przechodzi na szkołę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) była na zwolnieniu lekarskim, obecnie po porodzie jest już na urlopie macierzyńskim. Pełniła funkcje wychowawcy klasy. Chcemy powierzyć tą funkcję innemu nauczycielowi. Jak powinno wyglądać to prawnie? Czy dodatek za wychowawstwo nauczyciela na urlopie może być odebrany? Czy rozdane godziny zatrudnionym nauczycielom należy dopisać do umowy aneksem i nie wykazywać ich jako godziny doraźnych zastępstw czy stale wykazywać jako zastępstwa doraźne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 10 marca do 28 marca 2014 r. zatrudniłam nauczyciela przedmiotów zawodowych (fryzjerka) na kursie dokształcającym dla młodzieży ze stawki 1513 zł, w wymiarze 12/18 godz. Główne miejsce pracy nauczycielki to zakład fryzjerski. Czy w takiej sytuacji należy się jej dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację o warunkach zatrudnienia dla nauczyciela zatrudnionego na 2/18. Mam wątpliwość czy podać zapis: czas pracy nie może przekroczyć 40 godzin na tydzień (art. 42 ust.1 KN) w tym tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych (wychowawczych lub opiekuńczych)2/18 godz..
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe