Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W pytaniu nie podano, z jakiego tytułu nauczyciel był "chroniony", a więc niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przysługuje mu dodatkowy "okres...

PORADA PRAWNA

07 stycznia 2019 Prawo oświatowe

Nauczyciel był chroniony od 1 kwietnia 2017 do 1 września 2018 roku, czy po tym okresie obowiązuje dodatkowy okres ochronny pracownika? Czy jeśli w trakcie projektu majowego arkusza organizacyjnego pracownik jest chroniony to muszę uwzględniać to chronienie, mimo że arkusz będzie obowiązywał od września, czyli od miesiąca kiedy już ten pracownik nie będzie chroniony? Co w sytuacji gdy mam 3 pracowników chronionych i jednemu z nich jestem w stanie zapewnić tylko 5/18? Czy w takiej sytuacji uznaje się, że żaden z tych pracowników względem siebie nie jest chroniony?

W pytaniu nie podano, z jakiego tytułu nauczyciel był "chroniony", a więc niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przysługuje mu dodatkowy "okres ochronny". Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1881 ze zm.) ochrona stosunku pracy działacza związkowego przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.
W arkuszu organizacyjnym szkoły w ogóle nie odnotowuje się faktu objęcia ochroną stosunku pracy pracownika, ponieważ podania takich informacji nie wymaga § 17 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r., poz. 649 ze zm. W arkuszu podaje się natomiast nauczycieli, których zatrudnienie jest planowane przez dyrektora w nowym roku szkolnym.
Nauczycielom objętym szczególną ochroną stosunku pracy można zaproponować obniżenie wymiaru zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych (w razie zatrudnienia przez mianowanie) lub zmianę warunków umowy o pracę, co wymaga jednak uzyskania zgody takiego pracownika - art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.
Naruszenie przepisów ochronnych przez pracodawcę skutkuje roszczeniami pracownika wobec pracodawcy, określonymi w szczególności w art 45 KP. Przepisy jedynie z różnych tytułów chronią stosunek pracy pracownika przed rozwiązaniem lub jednostronną zmianą na niekorzyść przez pracodawcę, natomiast nie odnoszą tej "ochrony" (a tym bardziej nie znoszą jej) pomiędzy samymi pracownikami.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT