Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony w placówce publicznej na czas określony od 23 maja 2022 r. do 6 czerwca 2022 r. w wymiarze etatu 16/18. Czy przysługuje mu urlop i w jakim wymiarze, na jakiej podstawie prawnej? Jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wpisać do świadectwa pracy?
Zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Urlop wypoczynkowy nauczycieli placówek feryjnych jest stały i nie zależy od wymiaru zatrudnienia. Jednak długość trwania stosunku pracy ma już znaczenie.
Art. 64 ust. 5 KN ustawy stanowi, iż nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w placówce, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze ferii szkolnych i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Jeden miesiąc pracy odpowiada 5,6 dniom urlopu. Niepełne dni urlopu zaokrągla się w górę.
W przypadku opisanym w pytaniu nauczyciel za 2 miesiące pracy (zaokrąglamy w górę do pełnego dnia) ma prawo do 2x5,6 urlopu, czyli do 12 dni urlopu (niepełne dni urlopu zaokrąglamy w górę).
Jeśli chodzi o podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, to z uwagi na fakt, że umowa była umową terminową i uległa rozwiązaniu na skutek upływu terminu na jaki została zawarta, podstawą prawną będzie tutaj art. 30 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona w naszej placówce niebawem uzyska dodatkowe kwalifikacje do nauczania języka angielskiego.
W jaki sposób zorganizować pracę, aby mogła realizować zajęcia w swojej grupie wiekowej i ponadto prowadzić zajęcia z dziećmi 5 letnimi (obowiązek wynikający z podstawy programowej od 1 września 2015r.). Czy należy jej przydzielić nadgodziny, czy też podpisać dodatkową umowę o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała swoją pierwszą umowę o pracę na czas określony w terminie: 20.08.1979 r. do 07.06.1980 r., kolejna umowa została zawarta od 20.08.1980 r. na czas nieokreślony. Z pierwszego okresu nigdy nie miała świadectwa pracy. Cały czas pracuje w tej samej szkole, czy w momencie kiedy ta nauczycielka będzie odchodzić na emeryturę będę mogła wystawić jedno świadectwo pracy i te dwa okresy pracy na jednym świadectwie pracy, czy niezwłocznie powinnam wystawić to zaległe świadectwo z okresu 20.08.1979 r. - 07.06.1980 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można w jednym roku kalendarzowym wystawić nauczycielowi ocenę za pracę za okres stażu (dyplomowany) i za pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z wejściem nowych przepisów odnośnie urlopów w szkole feryjnej dyrektor na pewno może udać się na urlop w czasie innym niż ferie czy wakacje?
- Czy dyrektor może zlecać nauczycielowi dodatkowe zadania. np. przygotowanie harmonogramu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez wszystkich nauczycieli w szkole, czy też opracowanie kalendarza imprez szkolnych. Czy nie jest to naruszenie granic podporządkowania i pracownik może odmówić wykonania takich czynności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe