Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może zlecać nauczycielowi dodatkowe zadania. np. przygotowanie harmonogramu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez wszystkich nauczycieli w szkole, czy też opracowanie kalendarza imprez szkolnych. Czy nie jest to naruszenie granic podporządkowania i pracownik może odmówić wykonania takich czynności?
Przydział godzin zajęć poszczególnym nauczycielom oraz organizacja imprez szkolnych, na które zgodę wyraża dyrektor, należą do kompetencji dyrektora związanych z wykonywaniem czynności pracodawcy i kierowania szkołą (art. 68 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59, art. 7 KN). W związku z tym przygotowywanie tego typu harmonogramów, wiążące się z podejmowaniem decyzji o ich treści, nie może być przydzielane nauczycielowi niezajmującemu stanowiska kierowniczego, a nauczyciel może odmówić ich wykonania, jako wykraczających poza zakres obowiązków służbowych (art. 6 i art. 42 KN). Jedynie jeśli dyrektor poda nauczycielowi, jakiego przydziału zajęć dodatkowych dokonał oraz kiedy w szkole będą się odbywały poszczególne imprezy, samo techniczne opracowanie dokumentów (bez podejmowania decyzji w tym zakresie) może zostać uznane za wykonywanie statutowych zadań szkoły przez nauczyciela, który nie powinien w tym przypadku odmawiać ich wykonania (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN).
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób należy obliczyć ekwiwalent urlopowy dla nauczyciela zatrudnionego od 27.03.2019 r. do 21.06.2019 r. na 5/22 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w gimnazjum (ur. w 1966 r.), na dzień 31.08.2018 r. będzie posiadała staż pracy 32 lata (również 32 lata stażu pracy pedagogicznej). W dn. 31.08.2018 będzie przeniesiona w stan nieczynny w trybie art. 225 ust.1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, w związku w wygaszeniem kształcenia w gimnazjum i brakiem dla niej godzin. Czy w przypadku braku jej zgody na przeniesienie w stan nieczynny i rozwiązania stosunku pracy będzie przysługiwało jej prawo przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 ust. 1a pkt.2 Karty Nauczyciela (brzmienie tego artykułu zmienione Ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe zapisem w art. 4 pkt. 12)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor będący na zwolnieniu lekarskim, które obejmuje zakończenie roku szkolnego, może podbijać i podpisywać świadectwa szkolne, czy musi to zrobić wicedyrektor?
- Dyrektor szkoły wyznaczył nauczyciela A do udziału w Targach Edukacyjnych w ramach promocji szkoły do celów rekrutacyjnych na rok szkolny 2023/2024. Targi obywały się w innej miejscowości (nauczyciel otrzymał polecenie wyjazdu służbowego) w godzinach zajęć dydaktycznych nauczyciela zgodnie z jego planem lekcji. W danym dniu nauczyciel zgodnie z planem lekcji powinien zrealizować 5 godzin, tj. 3,6 godziny pensum i 1,4 godziny ponadwymiarowej. Czy nauczycielowi A należy wypłacić wynagrodzenie za 1,4 godziny ponadwymiarowej pomimo ich niewypracowania, czy też należy potratować je jako „inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły” w ramach 40 godzin czasu pracy – art. 42 ust. 2 KN? W związku z nieobecnością nauczyciela A w szkole, nauczyciel B zrealizował zajęcia dydaktyczne z uczniami w ramach zastępstw płatnych – zgodnie z art. 35 KN. Czy sytuacja w której nauczyciel A otrzyma wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe (wykonywał inne obowiązki wyznaczone przez dyrektora) i nauczyciel B otrzyma wynagrodzenie za zastępstwa płatne (realizował podstawę programową nauczyciela A poza swoim planem lekcji) nie stanowi naruszenia przepisów ustawy o finansach publicznych (godzina zajęć dydaktycznych z daną klasą została podwójnie zapłacona)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka z ochroną przedemerytalną może skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia? Kiedy może najpóźniej z takiego urlopu skorzystać (data)? Zakładam, że 1.01.2024 r. , wtedy skończy 60 lat i będzie mieć 35 lat pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe