Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel chce odejść na emeryturę 31 maja 2023 r., a od czerwca chce ponownie podjąć pracę w szkole. Jak wygląda rozliczenie nauczyciela z urlopu wypoczynkowego? Czy zatrudniamy go tylko na okres roku szkolnego tj. do 23 czerwca 2023 r.? Czy nie lepiej aby przepracował okres do 31 sierpnia 2023 r. i ponownie zatrudnił się od września 2023 r.?
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).
Zasadą jest, iż nauczycielowi zatrudnionemu w szkole feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Należy jednak zauważyć, że urlop we wskazanym wymiarze przysługuje nauczycielowi, który zatrudniony był przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym. Natomiast, jak stanowią przepisy Karty Nauczyciela – nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole feryjnej, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Zasadą jest, że jeśli nauczyciel z powodu ustania stosunku pracy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w naturze, to nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu.
Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy tylko w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Regulacja wynikająca z art. 171 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) służyć ma temu, by pracownik mógł uprawnienia urlopowe nabyte w ramach dotychczasowej umowy o pracę wykorzystać w naturze w czasie trwania kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą.
Nie ma więc znaczenia kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany. Można postanowić, że nauczyciel wykorzysta urlop w czasie drugiej umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na stronie http://bip.stawiski.pl/prawo.php?wiad=681 znajduje się załącznik: REGULAMIN w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Stawiski. W rozdziale II tegoż regulaminu zawarte są warunki przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego. Nie ma w nim żadnych kryteriów dotyczących sytuacji, kiedy to nauczycielowi nie przyznaje się dodatku motywacyjnego. Stąd pytanie: Czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 2 miesiące może mieć zmniejszony lub ZAWIESZONY dodatek motywacyjny od 1 marca? Czy dodatek ten POWINIEN BYĆ zmniejszony? Czy można ZAWIESIĆ (obniżyć) dodatek nauczycielowi, który ma mniej niż 1/2 etatu w szkole (uzupełnia etat). Czy tego typu zapisy należy zawrzeć w szkolnym regulaminie przyznawania dodatków motywacyjnych? (czy taki regulamin powinien być w szkole?) Przypominam, że uchwale Rady Miejskiej nie ma żadnych zapisów dotyczących zmniejszania lub zawieszania dodatku. Czy jakiekolwiek zawieszanie dodatku jest sprzeczne z aktem prawa miejscowego?
- W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W treści art.10 ust.7 KN występuje zapis „w tym w trakcie roku szkolnego”. Czy jest to przesłanka, która nakazuje dyrektorowi zawarcie umowy z nauczycielem, który zostaje zatrudniony np. od dnia 6 lutego na czas określony? Nie jest to zastępstwo ani potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, nauczyciel przeszedł na emeryturę i ponownie zostaje zatrudniony. Jaki powinien być rodzaj umowy: na czas określony na pełen etat do dnia zakończenia zajęć czy na podstawie mianowania (spełnia warunki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop nauczyciela zatrudnionego na czas określony od 1 maja 2020 r. do 31.08.2020 r. W jakim wymiarze należy udzielić nauczycielowi urlopu (placówka feryjna), który będzie pracował we wskazanym okresie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała swoją pierwszą umowę o pracę na czas określony w terminie: 20.08.1979 r. do 07.06.1980 r., kolejna umowa została zawarta od 20.08.1980 r. na czas nieokreślony. Z pierwszego okresu nigdy nie miała świadectwa pracy. Cały czas pracuje w tej samej szkole, czy w momencie kiedy ta nauczycielka będzie odchodzić na emeryturę będę mogła wystawić jedno świadectwo pracy i te dwa okresy pracy na jednym świadectwie pracy, czy niezwłocznie powinnam wystawić to zaległe świadectwo z okresu 20.08.1979 r. - 07.06.1980 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe