Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel do 2016 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony. W roku szkolnym 2017/2018 wyraził zgodę na propozycję dyrektora - zmniejszenie zatrudnienia na 15/18. W roku szkolnym 2018/2019 będzie zatrudniony na 4/18. W innej szkole podejmie pracę w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony. Pytanie: Jak zgodnie z prawem nawiązać z nim umowę o pracę (nie poprzez mianowanie) na te 4/18. Czy mogę przekształcić umowę, zmieniając warunki, czy muszę rozwiązać stosunek pracy i nawiązać na nowych zasadach?
Stosunek pracy na podstawie mianowania charakteryzuje się zatrudnieniem w pełnym wymiarze. Jedynie w przypadku braku godzin nauczyciel może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru etatu zaproponowane przez dyrektora (takie ograniczenine obowiązuje przez 1 rok szkolny, więc nie może być sposobem na zmniejszenie etatu na stałe). Innym przypadkiem, niezwiązanym ze zmianami organizacyjnymi, jest obniżenie wymiaru czasu pracy nauczycielowi (na jego wniosek) zamiast urlopu wychowawczego. W obu przypadkach podstawa nawiązania stosunku pracy - mianowanie, nie zmienia się.
Z pytania wynika, że nauczyciel będzie zatrudniony w innej szkole na podstawie mianowania. W takim przypadku powinien być przeniesiony w trybie art. 18 Karty Nauczyciela, bez rozwiązywania stosunku pracy. Akta osobowe przekazuje się wówczas do nowej szkoły, a nauczyciela zatrudnia na nowo (zakłada się nowe akta) na podstawie umowy o pracę, w niepełnym wymiarze.
Jeżeli nauczyciel nie będzie jednak przeniesiony, to należy rozwiązać z nim stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania i zawrzeć nowy na podstawie umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi przedszkola w trakcie urlopu w lipcu zmarł rodzic. Do kiedy nauczyciel może wykorzystać urlop okolicznościowy (przysługujące 2 dni)? Czy musi jeszcze w tym roku kalendarzowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą konkursów na stanowisko dyrektora szkoły. Czy nowe przepisy w tej sprawie wejdą od nowego roku szkolnego, to wybory odbędą się jeszcze według starych zasad, czy obowiązują od stycznia tego roku i konkurs będzie według nowych przepisów? Kiedy organ prowadzący może przedłużyć kadencję?Jest dużo rozbieżności w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w roku szkolnym 2017/2018 prowadziła 10 godzin zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dzieckiem głęboko upośledzonym(dziecko 24-letnie) - 10/18 i 12 godzin w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej 3-4 latki -12/25. Jej etat to 21/21. Podczas ferii zimowych korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia - pobyt w sanatorium.
W tej samej gminie, ale w innej szkole podstawowej ma ponadto 4 godziny historii.
Ile dni urlopu przysługuje w tym roku szkolnym tej nauczycielce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W styczniu tego roku nauczyciel placówki nieferyjnej ukończył 65 lat. Czy można rozwiązać z nim stosunek pracy, jakie stosowne kroki podjąć? Jeśli nie, kiedy najwcześniej dyrektor może rozwiązać z nim stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe