Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację dotyczącą konkursów na stanowisko dyrektora szkoły. Czy nowe przepisy w tej sprawie wejdą od nowego roku szkolnego, to wybory odbędą się jeszcze według starych zasad, czy obowiązują od stycznia tego roku i konkurs będzie według nowych przepisów? Kiedy organ prowadzący może przedłużyć kadencję?Jest dużo rozbieżności w tej sprawie.
Nowe przepisy dotyczące konkursów na stanowisko dyrektora szkoły wejdą w życie 1 września 2017 r. (art. 63 ustawy z 14.12.2016 r. Prawo oświatowe).
Do końca sierpnia 2017 r. obowiązują dotychczasowe przepisy, tj. art. 36a ustawy o systemie oświaty, z wyjątkiem uchylonego już ust. 14, czyli możliwości przedłużenia powierzenia stanowiska na koleją kadencję. W chwili obecnej przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektora można jedynie na podstawie przepisów ustawy z 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, tj. na okres nie dłuższy niż do 31.08.2019 r. (art. 231 i dalsze).
Dodatkowo, w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, do której ma być włączone gimnazjum, przeprowadzanego przed dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, w skład komisji konkursowej powołuje się po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców, z tym że:
1) przedstawicieli rady pedagogicznej wyłania się spośród przedstawicieli rad pedagogicznych szkoły podstawowej i gimnazjum, które ma być włączone do tej szkoły;
2) przedstawicieli rady rodziców wyłania się spośród przedstawicieli rad rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum, które ma być włączone do tej szkoły (art. 238 ust. 6 ustawy z 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów mam za dużo nauczycieli jednego z przedmiotów. ZNP w lutym dało ochronę jednemu z członków zarządu. W dniu wczorajszym ochronę otrzymał drugi nauczyciel, który jest tylko członkiem związków. Trzeci nauczyciel, nie będący członkiem związku, ma przygotowanie do nauki czterech przedmiotów. Czy ochrona nadana w kwietniu członkowi związku po uzyskaniu przez niego informacji o braku etatu jest zgodna z prawem? Jak dyrektor ma to interpretować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola samorządowego 27.08.2020 r. rozwiązuje na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę umowę o pracę. W przedszkolu przepracowała od 1.09.1981 r. do 27.08.2020 r. Czy w świadectwie pracy należy jej wpisać: praca w szczególnym charakterze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasz zakład pracy to szkoła. Dostaliśmy informację od naszego pracownika, że przechodzi na rentę (pracownik natomiast tą informację na ten moment ma tylko ustną z ZUSu - czeka na decyzję w formie papierowej). Jakie kroki powinniśmy podjąć w momencie dostarczenia do nas decyzji o przyznaniu renty pracownikowi? Czy powinniśmy pracownikowi przyznać odprawę w związku z przejściem na rentę oraz wystawić świadectwo pracy czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź dotyczącą sposobu w jaki należy interpretować Art. 222 przepisów z dnia 14 grudnia 2016 roku wprowadzających ustawę Prawo oświatowe: ust. 1 - kiedy nauczyciel powinien zwrócić się do dyrektora z wnioskiem jeśli planuje kontynuację zatrudnienia w innej szkole od 01.09.2017 r. i czy wyrażając zgodę dyrektor ma ją wyrazić na konkretny rok szkolny? Jakie przepisy to regulują?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta ds. administracji w zespole szkół zamierza od nowego roku szkolnego podjąć pracę jako nauczyciel w tym samym zespole szkół. Jak powinien zostać zakończony stosunek pracy na stanowisku referenta. Czy pracownik ma złożyć wypowiedzenie? Czy istnieje jakaś forma przeniesienia tego pracownika z stanowiska referenta na stanowisko nauczyciela? Jak powinien być rozliczony z tym pracownikiem urlop wypoczynkowy na stanowisku referenta – wylicza się urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym, tak jak przy rozwiązaniu stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe