Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W styczniu tego roku nauczyciel placówki nieferyjnej ukończył 65 lat. Czy można rozwiązać z nim stosunek pracy, jakie stosowne kroki podjąć? Jeśli nie, kiedy najwcześniej dyrektor może rozwiązać z nim stosunek pracy?
Przepis mówiący o możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który ukończył 65 lat już nie obowiązuje. W obecnym stanie prawnym nauczyciel może zostać zwolniony na podstawie przepisów art. 20-27 Karty nauczyciela.
Powyższe artykuły określają przypadki, w których możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania:
- na wniosek nauczyciela;
- w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
- w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
- w razie uzyskania negatywnej oceny pracy;
- w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
- na mocy porozumienia stron;
- w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma o tym informację,
Dodatkowo z nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony:
- za trzymiesięcznym wypowiedzeniem;
- bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Rozwiązanie stosunku pracy z art. 20 KN w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły,
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam! Czy pracownik (sekretarz szkoły) może dostać wypowiedzenie przez zakład pracy w związku z redukcją stanowiska, jeśli objęty jest szczególną ochroną przedemerytalną (56 lat)? Czy wypowiedzenie przez zakład pracy może odbyć się na zasadzie porozumienia stron, kiedy to pracownik jest chroniony? Nadmieniam, że pani sekretarz szkoły jest pracownikiem samorządowym. Czy jest podstawa prawna regulująca postępowanie w takiej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na pełny etat jako wychowawca w bursie z pensum 30 godz. chce skorzystać ze zwolnienia od pracy z tyt. wychowywania dziecka do lat 14 na podstawie art. 188 KP. wyłącznie na godziny. Pracuje w różne dni w różnych godzinach. Czy w tym przypadku będzie można stosować 16 godz. zwolnienia na podstawie art. 188 KP w wymiarze godzinowym? Jeśli tak, to w jaki sposób je rozliczać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, przebywający od 1.09.2008r do 28.02.2009r w stanie nieczynnym. Czy nauczycielowi przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) za 2009 r. ? Jaka jest wykładnia prawna zajętego stanowiska przez eksperta ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 01.01.2017 r. do 14.03.2017 r. była na urlopie rodzicielskim. Od 15.03.2017 .r do 12.11.2017 r. na urlopie wychowawczym. Od 13.11.2017 r. do 31.12.2017 r. na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym. Czy za 2017 r. należy jej się "trzynastka"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można nakazać nauczycielowi podjęcie studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich)? Czy odmowa podniesienia kwalifikacji może być argumentem przy zwolnieniu z pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe