Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany ma umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Jeżeli jest zmiana liczby godz. w stosunku do poprzedniego roku szkolnego tj. zmniejszenie albo zwiększenie (nadal nie jest to cały etat), to czy należy pisać aneks do umowy czy wystarczy zmiana w angażu?
Zmiana warunków zatrudnienia wymaga zgody nauczyciela oraz pisemnej formy – art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. W przypadku korzystnej zmiany, zwiększającej wymiar zatrudnienia i wynagrodzenie, po zaproponowaniu nowych warunków pracy i płacy przez dyrektora w formie tzw. angażu nauczyciel może wyrazić akceptację tych warunków w dorozumiany sposób poprzez przystąpienie do wykonywania dodatkowych obowiązków. Natomiast pogorszenie warunków – obniżenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia powinno nastąpić albo w formie wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 KP albo w trybie porozumienia stron, przy czym bardziej prawidłowe byłoby uzyskanie pisemnej zgody nauczyciela, aby uniknąć ewentualnych sporów na tle tego, czy nauczyciel ją wyraził.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy pracownika zatrudnionego na podstawie Kodeksu Pracy na stanowisku pomoc nauczyciela. Umowa zawarta była do 21 czerwca i przedłużona do dnia porodu w związku z doniesionym zaświadczeniem od lekarza. Od 1 września chcielibyśmy zatrudnić pracownika na świetlicy na podstawie Karty Nauczyciela. Czy istnieje możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowiska i zmienienia warunków z KP na KN? Czy można ewentualnie w takiej sytuacji rozwiązać umowę (np. na wniosek pracownika) i zawrzeć nową umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi przedszkola przy wymiarze 13/25 tygodniowo i pracującego 4 dni w tygodniu?
2. Nauczycielka była zatrudniona w szkole na czas określony od 11.02.2019 do 31.08.2019 w wymiarze 2/18 tygodniowo. Od 21.06.2019 przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu tj. do 17.09.2019. Czy należy wypłacić jej ekwiwalent za urlop i za ile dni ? W innej szkole jest zatrudniona na czas nieokreślony.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o odpowiedź czy są jakieś terminy zaproponowania przeniesienia nauczycielowi na inne stanowisko w tej samej szkole zgodnie z art. 18 KN. Co się dzieje kiedy nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie, a ja nie mam dla niego pracy na tym stanowisku na którym jest aktualnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Właściciel przedszkola niepublicznego jako organ prowadzący zatrudniający na podstawie Kodeksu pracy, ustalił pensum specjalistów tj. logopedy, pedagoga specjalnego i psychologa jako 22 godziny w tygodniu. Uprzejmie proszę o informację jaki dokument tj. zarządzenie, uchwała, oświadczenie powinien przedstawić wizytatorowi w przypadku kontroli z KO aby potwierdzić, że pensum to 22 godziny a nie 40?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe