Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w placówce nieferyjnej w wymiarze 5/20 etatu. Pracuje 5 godzin jeden raz w tygodniu. Ma 11 godzin zaległego urlopu wypoczynkowego i 48 godzin za okres od stycznia do sierpnia 2019 (31.08.19 nastąpi rozwiązanie umowy o pracę). Jego dobowy wymiar czasu pracy to 10 godzin. Mając 59 godzin urlopu, odejmuję mu 10 godzin urlopu za każdy dzień, więc do końca sierpnia ma do wykorzystania 5 dni i 9 godzin. Jak udzielić tych 9 godzin?
Zasadniczo urlopu udziela się na cały dzień pracy (w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu). Na podstawie art. 1542 § 4 kodeksu pracy, udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. W opisanym przypadku udzielenie o jedną godzinę mniej urlopu nie będzie stanowiło większej różnicy, gdyż nauczyciel prowadzi w tym dniu jedynie 5 godzin zajęć. Dyrektor mógłby zlecić nauczycielowi jakieś prace w tym dniu, np. udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale jedynie w ramach tej jednej godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy nauczyciel spełni warunki przejścia na emeryturę wg nowych przepisów? Nauczycielka urodziła się 1963r. Ma przepracowane 27 lat przy tablicy. Jest nauczycielką klas specjalnych (pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym. Kiedy będzie mogła ubiegać się o emeryturę nauczycielską i jakie warunki musi spełnić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy niepedagogiczni przedszkola są w gotowości do pracy, świadczą pracę co drugi dzień w wymiarze 6 godzin. Jak naliczyć im wynagrodzenie i na jakiej podstawie prawnej w sytuacji epidemii koronawirusa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ze względu na strukturę nauczyciele wypracowują w ramach etatu różne godziny tygodniowego obowiązkowego wymiaru, np. 18/18, 24/24 itp. Pytanie dotyczy sposobu wyliczenia stawki za godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który wypracowuje etat 18/18 (w umowie nauczyciel) natomiast godziny ponadwymiarowe przydzielone ma w grupach wychowawczych 24/24. Czy wg zasady 4,16x18 itp, czy 4,16x24. Czy może powinna być zastosowana zasada etatu łączonego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy mogę utworzyć Integracyjny Oddział Przedszkolny. Na jakich zasadach może funkcjonować w szkole i czy mogę do tej grupy zatrudnić nauczyciela wspomagającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się w 1960 roku. Po ukończeniu studiów w 1983 roku rozpoczęłam pracę jako nauczyciel i pracuję w szkole do chwili obecnej. W ciągu tych 31 lat przebywałam tylko na krótkich zwolnieniach lekarskich i dwóch dłuższych miesięcznych oraz na tygodniowym urlopie bezpłatnym. Odprowadzałam składkę do OFE, ale w lipcu tego roku zrezygnowałam i przeszłam do ZUS. Chciałabym zapytać kiedy mogę odejść na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe