Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) była na zwolnieniu lekarskim, obecnie po porodzie jest już na urlopie macierzyńskim. Pełniła funkcje wychowawcy klasy. Chcemy powierzyć tą funkcję innemu nauczycielowi. Jak powinno wyglądać to prawnie? Czy dodatek za wychowawstwo nauczyciela na urlopie może być odebrany? Czy rozdane godziny zatrudnionym nauczycielom należy dopisać do umowy aneksem i nie wykazywać ich jako godziny doraźnych zastępstw czy stale wykazywać jako zastępstwa doraźne?
Dodatek za funkcyjny przysługuje nauczycielowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków np. wychowawcy klasy. W trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim nauczycielka nie będzie wykonywała swoich obowiązków, należy więc przydzielić je innemu nauczycielowi. Dodatkowo, podczas urlopu macierzyńskiego nauczycielka pobiera zasiłek macierzyński, nie ma więc potrzeby zmieniania jej angażu. Nowemu wychowawcy należy przydzielić na piśmie wychowawstwo w zastępstwie za nieobecną nauczycielkę i sporządzić nowy angaż z dodatkiem funkcyjnym. Po powrocie nauczycielki z urlopu dodatek ten zabieramy mu sporządzając kolejny angaż. Pozostałe godziny nauczycielki można rozdysponować zatrudnionym nauczycielom w taki sam sposób - pismo informujące, że dane godziny zostają im przydzielone na dany okres (do dnia powrotu nauczycielki do pracy). Jeżeli w wyniku przydzielenia tych godzin któryś nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze uzyskałby pełny etat, trzeba sporządzić aneks do umowy ale również z zaznaczeniem, że jest to stan przejściowy - na czas określony. Doraźne zastępstwa, jak sama nazwa wskazuje, to pojedyncze godziny, które pojawiają się w razie krótkotrwałej nieobecności nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel współorganizujący kształcenie w klasie ogólnodostępnej w szkole podstawowej dla ucznia z zespołem Aspergera?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica administracyjna zatrudniona jest na pół etatu na czas nieokreślony. 29 czerwca 2019 r. poszła do szpitala, 1 lipca urodziła martwe dziecko w 10. tygodniu ciąży. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 29.06.2019 r. do 10.07.2019 r.
Od 11.07.2019 r. do 31.07.2019 r. pracowała. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe wystawiono 12.07.2019 r. 01.08.2019 r. pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni od 01.07.2019r. Bardzo proszę o poradę, jaką decyzję podjąć w takiej sytuacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Do dyspozycji mam 19 godzin w szkole i 4 w przedszkolu. Dwie nauczycielki z zupełnie innej szkoły zaoferowały się objąć te godziny. Jedna ma w szkole macierzystej etat, a u mnie 6 godzin w szkole i 4 w przedszkolu, druga ma w szkole macierzystej 10 godzin a u mnie 13. Stąd moje pytanie jak to ma wyglądać formalnie i jaką dokumentację powinnam przygotować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam dylemat związany z wypłatą nagrody jubileuszowej dla pracownika odchodzącego na świadczenie kompensacyjne. Do nabycia prawa do tej nagrody będzie brakowało pracownikowi osiem miesięcy. Czy w tej sytuacji należy ją wypłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe