Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel katecheta z 27 letnim stażem pracy, jest zatrudniony w 3 placówkach. W jednej - szkoła publiczna - umowa na czas określony, zawarta na 1 rok (od 01.09.2019 do 31.08.2020), wymiar etatu: 8/18- otrzymuje dodatek za wysługę lat. W drugiej - publiczne przedszkole, umowa na czas nieokreślony, wymiar etatu: 4/22 - otrzymuje dodatek za wysługę lat. Trzecia placówka - publiczna szkoła podstawowa, umowa na czas określony (od 02.09.2019 do 26.06.2020), wymiar etatu: 8/18 + 1/22. Pytanie: Czy nauczycielowi należy również wypłacać dodatek za wysługę w trzeciej placówce?
Na podstawie § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, czyli jeśli jakiś okres zakończonego zatrudnienia został uwzględniony u jednego z pracodawców, nie wlicza się go do stażu u innego pracodawcy. Wyjątkowo te same zakończone okresy zatrudnienia wlicza się do stażu uprawniającego do dodatku, gdy łączny wymiar zatrudnienia u wszystkich pracodawców nie przekracza obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, czyli etatu (§ 7 ust. 3 ww. rozporządzenia). W sytuacji podanej w pytaniu nauczyciel łącznie będzie zatrudniony w wymiarze przekraczającym etat, a więc w każdym z miejsc pracy do stażu można wliczyć tylko zakończone okresy zatrudnienia, których nie uwzględnił inny równoległy pracodawca, zgodnie z ogólną zasadą z § 7 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia. Treść pytania jest natomiast zbyt ogólna, by można było stwierdzić, czy w trzecim miejscu pracy nauczyciel otrzyma staż, ponieważ nie wiadomo, jakie zakończone okresy zatrudnienia z 27 lat będą wliczali do stażu pozostali pracodawcy; nauczyciel mógł zdecydować o uwzględnieniu niektórych z zakończonych okresów. Jeśli natomiast placówki nr 1 i 2 wypłacą dodatki przykładowo w wysokości 20% oraz 7% wskazuje to na uwzględnienie w nich wszystkich zakończonych okresów zat rudnienia, co oznacza brak takich okresów, które mogłaby uwzględnić trzecia placówka. W związku z tym wypłata dodatku w trzecim miejscu pracy powinna nastąpić po przedłożeniu przez nauczyciela zaświadczeń od pozostałych pracodawców, na podstawie których będzie możliwe zweryfikowanie, czy nauczyciel posiada jakieś zakończone okresy zatrudnienia z 27 lat, które nie będą wliczane do stażu uprawniającego do dodatku przez szkołę oraz przedszkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy inwentaryzację zbiorów bibliotecznych w szkole można przeprowadzić metodą skontrum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w oddz. przedszkolnym - dzieci 5-l i 6-l od 2011/12 .
Ile powinno wynosić pensum ?
/ czy 22 godz. /
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam uczniów 4-latków i 5-latków w oddziale przedszkolnym który jest przy szkole podstawowej. Czy dla tych uczniów organ prowadzący ma zapewnić dowóz, jeśli w ich przypadku placówka jest w odległości ponad 3 km od miejsca zamieszkania? Jaka jest podstawa prawna w tym zakresie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak po zmianach oświatowych ma wyglądać IPET dla chłopca 5 letniego z afazją motoryczną, uczęszczającego do przedszkola z opinią wczesnego wspomagania. IPET był stworzony w kwietniu 2016 r. jakie zmiany trzeba dokładnie w nim dokonać? jaką dokumentacje musi przedszkole prowadzić dla tego dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy możemy liczyć na opracowanie wpisu do statutu dotyczącego obowiązków bibliotekarza
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe