Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony równolegle na dwóch etatach (16/18 i 3/26) - posiada do każdego wymiaru osobną umowę. Czy mogę zmienić mu umowę na jedną, ustalając pensum łączone? Czy w takim wypadku będzie miał godziny ponadwymiarowe?
Obowiązujące przepisy nie wprowadzają zakazu zawierania dwóch umów z jednym pracodawcą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wymogi, jakie w takiej sytuacji stawiają przepisy prawa pracy. Przede wszystkim pracodawca powinien powierzyć pracownikowi innego rodzaju pracę w każdej umowie.Przedmioty dwóch umów z tym samym pracodawcą muszą być odmienne
Zasadą prawa pracy jest, że z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy – potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. (sygn. PKN 43/97, OSNP 1997, nr 24, poz. 494, OSP 1998, nr 2, poz. 47).
Należy jednak zwrócić uwagę, że w wyroku z 14 lutego 2002 r. Sąd Najwyższy uznał, że co do zasady pracownik powinien pozostawać w jednym stosunku pracy, choćby nawet przedmiotem pracowniczego zobowiązania był rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów lub specjalności czy funkcji (sygn. I PKN 876/00, OSNAPiUS 2004/4/60). Przy zawieraniu dwóch umów z tym samym pracownikiem u danego pracodawcy należy zatem zachować daleko idącą ostrożność.
Wysokość pensum łączonego ustala organ prowadzący szkołę
Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie nauczyciela w ramach tzw. etatu łączonego. W tym przypadku jednak wysokość pensum powinna być ustalona na podstawie uchwały organu prowadzącego wydanej na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący szkołę.
Pensum proporcjonalne
Jeśli zajdzie konieczność łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu, zwykle organy prowadzące ustalają pensum proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Pensum korzystniejsze dla nauczyciela
Organy proponują jeszcze inny sposób ustalania pensum łączonego – według wymiaru przedmiotu, dla którego wymiar pensum jest korzystniejszy dla nauczyciela.
Nauczyciel pracuje np. według pensum 18-godzinnego, pozostałe zaś godziny traktowane są jak godziny ponadwymiarowe (21 godzin - 18 godzin = 3 godziny). Na podstawie tego sposobu nauczyciel wypracowuje 3 godziny ponadwymiarowe.Wytyczne w tej kwestii zawierało stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z 24 listopada 2003 r. (sygn. DPZN-WSW-1032/413/UK/2003), jednak wiążące ustalenia musi zawierać uchwała organu prowadzącego, gdyż tylko na jej podstawie można prawidłowo rozliczyć czas pracy nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godz. W przyszłym roku szkolnym nie wiadomo jaki będzie nabór,więc w jaki sposób i wg jakich przepisów można wręczyć ograniczenie etatu. Czy zastosowanie ma art 22 tak jak przy całym etacie? Czy wobec niemożliwości przewidywania etatu taka nauczycielka podlega ograniczeniu etatu które wręcza się w maju? Wręczenie ograniczenia nie jest jednoznaczne z ograniczeniem ale wg mnie należy się zabezpieczyć. Proszę o podstawę prawną.
- Dyrektor SOSW chce odejść z końcem tego roku szkolnego na emeryturę. Ma sześćdziesiąt sześć lat, a obowiązkowe pensum realizował w grupach wychowawczych ośrodka. Jest zatrudniony w ośrodku jako nauczyciel wychowawca. W nowym arkuszu organizacyjnym nie ma dla niego godzin zarówno w grupach jak i w szkołach wchodzących w skład ośrodka. Pytanie czy może odejść na emeryturę z art. 20 KN, a jeżeli tak to jak to formalnie powinien przeprowadzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzeniem zmian w umowach o pracę dla nauczycieli szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej czy dyrektor szkoły może mieć nadal pracować na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie procedury należy zastosować przy przeniesieniu nauczyciela w zespole szkół ze stanowiska nauczyciel w szkole podstawowej do przedszkola na jeden rok oddział 0?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi pracę w sobotę podczas zawodów sportowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe