Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2019 r. Od 18 czerwca 2020 r. do 4 listopada 2020 r. przebywała na urlopie macierzyńskim (140 dni) i od 5 listopada 2020 r. do 28 kwietnia 2021 r. na urlopie rodzicielskim (42 dni). Proszę o wskazanie kiedy powinna zakończyć staż (nauczycielka nie miała innych nieobecności powyżej 30 dni i pracuje w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami). Proszę o wzór zaświadczenia.
Art. 10 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) określa, że nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, czyli wg zapisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) obowiązujących do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z art. 9c ust. 1 pkt 2 KN w tekście obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r. nauczycielka powinna realizować staż w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Staż rozpoczęty 1 września 2019 r. planowo powinien zakończyć się 31 maja 2022 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 5a KN w tekście obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r. w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (i nie muszą to być nieobecności co najmniej 30-dniowe), staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności, czyli podane w pytaniu 182 dni. Zatem należy od dnia 1 czerwca 2022 r. wyliczyć 182 dni i wówczas otrzymamy datę zakończenia stażu po jego przedłużeniu.
W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn wyżej wymienionych jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
UWAGA – proszę jeszcze raz przeliczyć dni urlopu rodzicielskiego – podane 42 dni to zbyt mało, jeżeli nauczycielka na tym urlopie była od 5 listopada 2020 r. do 28 kwietnia 2021 r.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200) nauczyciel po uzyskaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego składa w roku kalendarzowym uzyskania wymienionej oceny wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Dołącza doń m. in. zaświadczenie dyrektora szkoły.
Przykładowy wzór można znaleźć w tym miejscu, jednak przepisy nie podają wzoru zaświadczenia, a tylko jego zawartość:
1) wymiar zatrudnienia nauczyciela (co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć) oraz nauczany przez niego przedmiot (-ty) lub rodzaj prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia,
2) wymiar zatrudnienia nauczyciela (co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć) oraz nauczany przez niego przedmiot (-ty) lub rodzaj prowadzonych zajęć w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż,
3) data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego,
4) data złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji tego planu,
5) przyczyny wydłużenia okresu stażu, ze wskazaniem podstawy prawnej wydłużenia okresu stażu (art. 9d ust. 5a KN) oraz okresu nieobecności w pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może być opiekunem stażu nauczyciela kontraktowego? Pracuję w małej szkole i nie mam nauczycieli mianowanych, którzy mogliby pełnić tę funkcję.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- A co jeśli dyrektor niepublicznego przedszkola w ciągu 2 lat i 9 miesięcy, tylko przez rok był psychologiem (o czym świadczą zapisy w dzienniku), to czy mógł być opoiekunem nauczyciela starającego się o stopień awansu na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy (staż na mianowanego) i nauczyciel mianowany (staż na dyplomowanego) kończą staż 31.05.2019 r. Czy w związku z oceną pracy nauczyciela na koniec stażu, wobec obecnych przepisów, należy zwrócić się do Rady Rodziców z prośbą o przedstawienie opinii w sprawie pracy nauczyciela (art. 9c ust 6 i 7 KN zostały uchylone)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2016 do 31.08.2017r. zatrudniliśmy nauczyciela stażystę na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela (bez kwalifikacji pedagogicznych). Nauczyciel z przyczyn od niego niezależnych nie uzyskał kwalifikacji pedagogicznych do końca roku szkolnego. Uzyska je w październiku lub listopadzie 2017r. Nauczyciela zatrudnimy w roku szkolnym 2017/2018. Bardzo proszę o radę kiedy nauczyciel będzie mógł odbyć rozmowę kwalifikacyjną na awans zawodowy nauczyciela kontraktowego? Od kiedy powinnam wypłacać wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego? Czy po 31.05.2017r. powinnam wypłacać dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu w/w nauczyciela, jeśli tak to do kiedy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem, uczę też j. polskiego. Czy w 8.2.1 opis i analizę piszę jako nauczyciel, czy jako dyrektor? Jeśli w sprawozdaniu z 3 ostatnich lat będę pisała m.in. o realizacji programów unijnych, to w 8.2.1 mogę to powtórzyć? O czym w takim razie napisać w sprawozdaniu, a o czym w 8.2.1 ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe