Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy w listopadzie otrzymał decyzję ZUS o częściowej niezdolności do pracy i rentę na 2 lata. Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem. Czy mogę go w tej chwili (styczeń) wysłać na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Jeśli otrzyma orzeczenie o niezdolności to czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 3 mogę rozwiązać z nim stosunek pracy?
Zgodnie z art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) dyrektor ma obowiązek rozwiązania stosunku pracy nauczyciela w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, z końcem miesiąca w którym dyrektor otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy.
Najpierw należy skierować nauczyciela na badanie kontrolne (np. w styczniu). Jeśli lekarz medycyny pracy orzeknie, że nauczyciel jest niezdolny do pracy na dotychczasowy stanowisku, należy doręczyć nauczycielowi pismo o rozwiązaniu stosunku pracy z tej przyczyny z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma ostateczne orzeczenie o niezdolności do pracy; nauczyciel zakończy zatrudnienie z końcem miesiąca, w którym otrzyma pismo dyrektora – art. 229 § 4a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510), art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 KN i art. 61 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Świadectwa drukujemy na zamówionych giloszach szkolnych. W jaki sposób wystawić teraz duplikat świadectwa uczniowi, który odszedł od nas w tamtym roku szkolnym, czyli 203/2014?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak ująć w księgach inwentarzowych zakup środka trwałego kiedy na fakturze jest szt. 1, a faktycznie dostarczonych sztuk jest 2. Sprzedawca nie zmieni faktury, a szkole nie opłaca się zwracać ze względu na duże koszty. W związku z powyższym jak ująć ten środek trwały w księgach zgodnie z prawem tak, aby w przypadku kontroli czy inwentaryzacji wszystko się zgadzało?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń niepełnoletni, który uczęszcza do szkoły ponadgimnazjalnej, wykazuje na terenie szkoły zachowania demoralizujące (wagary, liczne spóźnienia, agresywne zachowania, brak osiągnięć w nauce). Jakie działania jako dyrektor powinnam podjąć względem tego ucznia, jeśli wszystkie działania wychowawcze na terenie szkoły zostały wyczerpane? Czy wystarczy wniosek do sądu rodzinnego o rozpoznanie sytuacji rodzinnej ucznia? Co w sytuacji, jeśli w opisany sposób zachowuje się uczeń pełnoletni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel miał zawartą umowę na czas określony od 1 września 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Brał udział w strajku od 8 kwietnia do 18 kwietnia 2019 r.oraz 23 kwietnia 2019 do 26.04.2019 r. Czy nabył on prawo do trzynastki za 2019 r. w tej szkole?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego można połączyć program wychowawczy szkoły i program profilaktyki w jeden dokument np. program profilaktyczno-wychowawczy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe