Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy, zgodnie z planem naboru na 2013/2014 rok miał tylko pół etatu w klasach pierwszych. Co dyrektor powinien zrobić, biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo niezebrania odpowiedniej liczby uczniów w tych klasach, a tym samym ich likwidacji? Zwolnić czy zatrudnić na niepełny wymiar? Dziękuję!
W pierwszej kolejności, jeżeli dyrektor dysponuje jakimikolwiek godzinami dla nauczyciela, należy obniżyć wymiar zatrudnienia - wypowiedzenie zmieniające na podstawie art. 42 kodeksu pracy lub aneksu do umowy za porozumieniem stron. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy w szkole feryjnej powinno nastapić w maju (3-miesięczne wypowiedzenie).
Zwolnić nauczyciela można tylko w przypadku, gdy nie będzie dla niego żadnych godzin. W innym razie nauczyciel będzie mógł oddać sprawę do sądu pracy i żądać przywrócenia do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu ze względu na organizację pracy szkoły od dnia 06.09.2013 na podstawie Kodeksu pracy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na czas nieokreślony w wygaszanym gimnazjum. Od 27.02.2017r.do 26.02.2018r. przebywa na urlopie zdrowotnym udzielonym zgodnie z art.73 KN. Nabyła prawo do urlopu z pełnego wymiaru zatrudnienia z pełnym miesięcznym wynagrodzeniem. W związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum od 1.09.2017r., zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016r., przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, ograniczenie wymiaru zatrudnienia winno nastąpić z dniem 1.09.2017r. za zgodą nauczyciela po otrzymaniu pisemnej propozycji od dyrektora w terminie do 15.05.2017r. Zgodnie z art. 225 ust. 5 wynagrodzenie winno ulec zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy obniżenie wymiaru zatrudnienia od 1.09.2017r., w trakcie udzielonego wcześniej urlopu zdrowotnego może powodować obniżenie wynagrodzenia - art.73 ust.5 Karty Nauczyciela? Czy w takim przypadku nie należałoby obniżyć wymiaru zatrudnienia od 01.09.2017r. z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia do dnia 26.02.2018r. (zakończenie urlopu zdrowotnego), a obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia dopiero od 27.02.2018r., czyli po powrocie do pracy po zakończonym urlopie zdrowotnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 24.03.2017r. nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na stanowisku pedagoga szkolnego pełniący funkcję wicedyrektora szkoły, otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia z uwagi na wygaśnięcie stanowiska wicedyrektora i zmiany organizacyjne w roku szkolnym 2017/2018 uniemożliwiające zatrudnienie w pełnym wymiarze.
W terminie 7 dni nauczyciel w formie pisemnej nie wyraził zgody na propozycję ograniczenia zatrudnienia.
Organ prowadzący zatwierdził arkusz organizacji w dniu 26.05.2017 r.
29.05.2017 r. nauczyciel otrzymał od dyrektora szkoły pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem i przyznaniu sześciomiesięcznej odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela.
W dniu 30.05.2017 r. nauczyciel poinformował dyrektora szkoły o zamiarze przejścia na emeryturę z dniem 01.09.2017 r.
W dniu 07.06.2017 r. nauczyciel otrzymał od prezydenta miasta pismo, w którym zobowiązał nauczyciela do podjęcia z dniem 01.09.2017 r. pracy w innej szkole w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych (pismo datowane na 30.05.2017 r., doręczone adresatowi 07.06.2017 r.).
W dniu 12.06.2017 r. nauczyciel złożył w organie prowadzącym informację o przejściu przez niego na emeryturę z dniem 31.05.2017 r.
Nauczyciel przeszedł na emeryturę z dniem 01.09.2017r., otrzymał trzymiesięczną odprawę emerytalną, natomiast do dnia dzisiejszego nie otrzymał odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. Dyrektor jako przyczynę niewypłacenia odprawy podał, iż organ prowadzący nie wyraził zgody na wypłatę odprawy z art. 20 ust. 2 KN, gdyż stworzona została możliwość uzupełnienia godzin do pełnego wymiaru czasu pracy.
Czy w opisanym przypadku nauczyciel posiadał prawo do otrzymania odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 KN, a nieotrzymanie świadczenia stanowi podstawę do skierowania sprawy do Sądu Pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kryteria / warunki musi spełniać nauczyciel, żeby zająć stanowisko kierownika świetlicy w szkole publicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura przeniesienia nauczyciela (zatrudniony na podstawie mianowania jak i na umowę o pracę na czas nieokreślony) przez organ prowadzący ze szkoły podstawowej do gimnazjum na podstawie nowych przepisów - przepisów przejściowych? Proszę o udostępnienie aktualnych wzorów pism potrzebnych do przeniesienia nauczyciela. Czy w związku z przekazaniem teczki osobowej do gimnazjum powinnam mieć w dokumentach protokół przekazania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe