Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica (Przedszkole publiczne) zatrudniona na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy zaszła w ciążę więc umowa przedłużyła się do dnia porodu. Urodziła 12 listopada 2014 r.(dostarczyła akt urodzenia dziecka). Do 9 listopada była na zwolnieniu lekarskim. Nie złożyła wniosku o urlop macieżyński przed porodem. Dostarczyła tylko zaświadczenie ze szpitala o pobycie na oddziale od 10.11 2014 r. do 16.11.2014 r. Moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób potraktować 2 dni nieobecności w pracy pomiędzy zakończeniem zwolnienia a porodem, czyli dni 10 i 11 listopada. Czy można udzielić na 10.11.14 r. urlopu wypoczynkowego? Czy zaświadczenie ze szpitala jest dostatecznym dowodem na zwolnienie pracownicy z pracy i wypłacenie wynagrodzenia chorobowego? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem porodu. Przepisy kodeksu pracy przewidują jednak, że nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Jeżeli zatem pracownica nie uzyskała za dwa dni pobytu w szpitalu zwolnienia lekarskiego szpitalnego, to te dwa dni należy zaliczyć do urlopu macierzyńskiego (plus dzień porodu).
Po ustaniu stosunku pracy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS, na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
"Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zmienił pracę z dniem 1.09.2014, we wrześniu 2014 zwrócił się z wnioskiem do byłej szkoły o dofinansowanie ( z zfśs) wypoczynku za rok 2014. Czy w tym przypadku - byłemu pracownikowi - nauczycielowi (pracuje w innej placówce w pełnym wymiarze godzin) przysługuje świadczenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w moim przedszkolu przebywa na zwolnieniu lekarskim po skomplikowanej operacji od 5 lipca i będzie je kontynuowała aż do końca roku kalendarzowego. Z kolei z dniem 1 stycznia 2017 roku będzie korzystała z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Chciałam się dowiedzieć, czy pracownica musi powrócić do pracy przed urlopem dla poratowania zdrowia (uzyskać zdolność od lekarza po zakończonym leczeniu) ? Czy też może bezpośrednio przejść na urlop dla poratowania zdrowia z długotrwałego L-4 (bez badań kontrolnych) ?
- Nauczycielka zatrudniona na cały etat posiada studia I stopnia na kierunku pedagogika, specjalność: edukacja wczesnoszkolna z j. angielskim (450 godz. i 180 godz. praktyki). Nauczycielce przydzielono godziny nauczania j. angielskiego w grupach dzieci 5-6 letnich. Czy nauczyciel ten posiada kwalifikacje do nauczania j. angielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole publicznej można zatrudnić na umowę zlecenie nauczyciela języka angielskiego na dwa miesiące na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie uzupełniającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy jako dyrektor mam obowiązek informowania nauczyciela przebywającego na urlopie na poratowanie zdrowia o planowanych dla niego godzinach w nowym roku szkolnym, wychowawstwie. Czy nauczyciel musi/może/powinien uczestniczyć w zebraniu organizacyjnym z rodzicami przyszłych klas pierwszych? Wychodzę z założenia, że nauczyciel na urlopie, nie musi być informowany o bieżącym życiu szkoły. Czy słusznie? Czy wezwanie nauczyciela z urlopu na takie zebranie jest zgodne z prawem? Czy mailową informację o planowanym zebraniu można uznać za skuteczne poinformowanie o nim nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe