Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego w grudniu 2020 r. Zaświadczenie i akt nadania przedłożył dyrektorowi 18 stycznia 2021 r. Od lutego nauczycielowi podwyższona stawkę wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z awansem. Nauczyciel domaga się jednak wyrównania wynagrodzenia za styczeń. Czy należy mu się wyrównanie za ten miesiąc?
Zgodnie z art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm., dalej: Karta Nauczyciela) co do zasady, zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
Wyjątkiem jest zmiana w związku z sytuacją opisaną w art. 9b ust. 3a Karty Nauczyciela.
Przepis ten stanowi, że nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku. Wówczas zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy właśnie taką sytuację. Nauczycielowi należy wypłacić wyrównanie począwszy od 1 stycznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1.09.2017 r. pracując na umowę na czas określony do 31.08.2018 r. Zaszła w ciążę i od 5.05.2018 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 19.08.2018 r. rozpoczęła urlop macierzyński, a 31.08.2018 r. zakończyła się jej umowa. Z powodu urlopu macierzyńskiego nie podjęła kolejnej pracy. Od 01.09.2019 r. rozpoczęła pracę w nowej placówce oświatowej, rozpoczynając staż na nauczyciela mianowanego. Czy można zaliczyć jej staż z okresu od 01.09.2017r.? Czy okres kiedy przebywała na urlopie macierzyńskim bez zatrudnienia jest możliwy do zaliczenia jako okres pracy? Czy są przepisy w ramach ochrony rodzicielstwa?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel (logopeda) rozpoczął staż na stopień nauczyciela mianowanego 1 września 2018 r. Realizował staż 2 lata jako logopeda i zakończył umowę o pracę 31 sierpnia 2020 r. Rozpoczął pracę od 1 września w innej placówce na czas zastępstwa jako nauczyciel wychowania przedszkolnego (na okres 1 miesiąca). Dyrektor placówki wydał nauczycielowi pozytywną ocenę dorobku za 2 lata odbytego stażu. Jednak od października 2020 r. ponownie wrócił do poprzedniej placówki w charakterze logopedy na umowie do końca roku szkolnego. Czy może kontynuować staż w miejscu jego rozpoczęcia pomimo przerwy w zatrudnieniu (1 miesiąc – wrzesień)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie nauczyciel kontraktowy jest w trakcie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego, zatem:
- czy staż odbywa wg dotychczasowych zasad: plan rozwoju i sprawozdanie bez konieczności dokonywania zmian, czy może musi dokonać w w/w dokumentach zmian zgodnie z nowym rozporządzeniem?
-czy ocena pracy po zakończeniu stażu ma być dokonana zgodnie z nowymi kryteriami?
- czy postępowanie egzaminacyjne i dokumentacja do komisji - według nowych przepisów, czy według starych przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy przepisy dotyczące awansu zawodowego (tj. złożenie projektu planu rozwoju zawodowego) odnoszą się do nauczyciela stażysty, który rozpoczyna pracę w szkole na zastępstwo do 30.06.2016, czy też musiałby mieć umowę do 31.08.2016?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka legitymująca się stopniem awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, zatrudniona w szkole na zastępstwo na jeden rok szkolny może odbyć staż na nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe